Reklama

Jesteś płatnikiem VAT? Sprawdź, co warto wiedzieć

Opublikowano:
Autor:

Jesteś płatnikiem VAT? Sprawdź, co warto wiedzieć - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wypełnianie deklaracji VAT do przyjemności z pewnością nie należy, a popełnienie błędu może sporo kosztować. Sprawdź co zrobić, żeby tego uniknąć.

Wypełnianie deklaracji VAT do przyjemności z pewnością nie należy, a popełnienie błędu może sporo kosztować. Sprawdź co zrobić, żeby tego uniknąć.

Korekta deklaracji VAT-7

Deklaracja VAT-7 została stworzona jako zeznanie dla czynnych podatników podatku VAT, którzy z założenia przesyłają comiesięczne raporty do urzędu skarbowego, wskazując swoje działania mające skutki podatkowe.

Vatowcy są podmiotami profesjonalnymi, ale w każdym, nawet największym przedsiębiorstwie pracują ludzie, a co za tym idzie, w deklaracjach mogą pojawić się błędy. W zakresie podatków należy pamiętać, że nieprawidłowo wypełnione zeznanie może prowadzić do konsekwencji prawnych, określonych nawet jako przestępstwo skarbowe, a więc i do nałożenia różnych kar. Aby tego uniknąć, warto pamiętać o możliwości złożenia korekty deklaracji VAT-7 i umiejętnie z niej korzystać.

Najczęstsze błędy w VAT-7

Aby uchronić się przed odpowiedzialnością z tytułu nieprawidłowo wypełnionego zeznania podatkowego należy unikać błędów. To stwierdzenie może wydawać się banalne, ale wbrew pozorom większość popełnianych przez podatników pomyłek nie wynika z niewiedzy, ale z pośpiechu czy nieuwagi. W związku z tym warto jeszcze raz powtórzyć, że niezbędnym elementem pracy nad jakąkolwiek deklaracją podatkową jest skrupulatność. Nie tylko błędy w obliczeniach, ale również nieprawidłowe informacje o przedsiębiorcy, niezaznaczenie wymaganych pól czy wreszcie brak podpisu  mogą prowadzić do konsekwencji prawnych, a nawet do uznania, że deklaracja nie została złożona. Dobrym rozwiązaniem przy wypełnianiu druków księgowych jest stosowanie zasady „dwóch par oczu”, która polega na sprawdzeniu formularzy przez inną osobę niż sporządzający dokument. Pozwala to zachować odpowiednią świeżość spojrzenia i może uchronić przed błędami wynikającymi z rutyny.

Terminy i  zasady złożenia korekty

Jeżeli błąd w deklaracji VAT-7 zostanie zauważony jeszcze na etapie jej wypełniania i możliwe jest jego poprawienie przed złożeniem – nie ma problemu. Jest to sytuacja najbardziej komfortowa dla przedsiębiorcy i nie musi on korzystać z korekty. Jednak najczęściej zdarza się, że o  błędzie w deklaracji przedsiębiorca dowiaduje się jakiś czas po wysłaniu formularza. Takie pomyłki wychodzą w trakcie wewnętrznych/zewnętrznych kontroli podmiotu gospodarczego albo w momencie kiedy działy biznesowe z opóźnieniem przekazują faktury do działów księgowych, i okazuje się, że jakiś dokument został pominięty.

Bez względu na rodzaj pomyłki, należy  ponownie wypełnić cały formularz, nie zapominając o: 

zaznaczeniu na formularzu, że dokument jest korektą,
wprowadzeniu ponownie wszystkich danych,
poprawieniu błędów.

Należy pamiętać o zachowaniu należytej staranności przy wypełnianiu dokumentu, bowiem od momentu złożenia korekty wiążące są wyłącznie informacje zawarte w tym formularzu.

Dlaczego warto złożyć korektę

Samodzielne wykrycie oraz skorygowanie błędów może uchronić przedsiębiorcę przed negatywnymi konsekwencjami ich popełnienia.

Nie wolno jednak zapomnieć o jeszcze jednym ważnym elemencie korekty – skorygowaniu wysokości wpłaty. Jeżeli z powodu pomyłki podmiot zapłacił za mały podatek, razem ze złożeniem korekty powinien niezwłocznie uzupełnić brakującą należność wraz z ewentualnymi odsetkami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE