Reklama

Jest dofinansowanie na boisko. Struzik nie wyklucza referendum na Mazowszu

Opublikowano:
Autor:

Jest dofinansowanie na boisko. Struzik nie wyklucza referendum na Mazowszu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie milion złotych dofinansowania na budowę lub remont obiektów sportowych samorząd województwa mazowieckiego przyznał gminom z subregionu płockiego. Miasto dostało 100 tys. złotych, które dofinansuje budowę boiska do piłki ręcznej przy Szkole Podstawowej nr 21. Marszałek Adam Struzik odniósł się także do kwestii podziału województwa.

Prawie milion złotych dofinansowania na budowę lub remont obiektów sportowych samorząd województwa mazowieckiego przyznał gminom z subregionu płockiego. Miasto dostało 100 tys. złotych, które dofinansuje budowę boiska do piłki ręcznej przy Szkole Podstawowej nr 21. Marszałek Adam Struzik odniósł się także do kwestii podziału województwa. 

Jak mówił marszałek Adam Struzik, samorządy są w trudnej sytuacji. Widać ubytki w przychodach - te z podatku dochodowego od osób fizycznych wynoszą już 7,5-8%. 

- Zobaczymy jak to się przełoży na podatek dochodowy od osób prawnych. Tego jeszcze nie wiemy. Każda pomoc z samorządu województwa jest mile widziana. 

Płock dostał 100 tys. złotych na budowę boiska do piłki ręcznej przy Szkole Podstawowej nr 21. 

- Z jednej strony chciałbym wyrazić żal, bo duże obiekty sportowe, które jeszcze kilka lat temu samorząd województwa mógł dofinansowywać, są w gestii ministerstwa. Bardzo by się nam to przydało w kwestii budowy stadionu. Niestety na ministerstwo nie możemy liczyć tak, jak na marszałka - mówił prezydent Andrzej Nowakowski. - Inwestycja przy SP 21 uzupełnia infrastrukturę sportową w tym miejscu, bo niedawno powstał tam orlik. Dla mnie jest ważna, bo została wymyślona przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. 

Jak dodał, prace już trwają i powinny zakończyć się w tym roku. 

Marszałek wskazywał, że program dofinansowania niewielkich inwestycji sportowych cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do podziału było 10 mln złotych. Można było złożyć wniosek o maksymalnie 200 tys. złotych, ale kwota nie mogła stanowić więcej niż 75% wartości całej inwestycji. 

- Wniosków mieliśmy na ponad 35 mln złotych. Musiała nastąpić nieuchronna redukcja poziomu - nie ukrywał Struzik. 

Do gmin z subregionu płockiego powędrowało blisko milion złotych. Kto jeszcze dostał dofinansowanie? 

  • Bielsk - budowa infrastruktury sportowej na boisku szkolnym w miejscowości Bielsk, 100 tys. złotych,
  • Bodzanów - modernizacja hali gimnastycznej ZPO w Nowym Miszewie, 100 tys. złotych,
  • Drobin - remont sali gimnastycznej w Łęgu Probostwie, 90 tys. złotych, 
  • Nowy Duninów - rozbudowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej w Nowym Duninowie, poprzez budowę skoczni w dal oraz strefy workout, 99 tys. 375 złotych,
  • powiat gostyniński - modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy Gostynińskim Centrum Edukacyjnym, 100 tys. złotych, 
  • Mochowo - budowa boiska wielofunkcyjnego w Bożewie Nowym, 100 tys. złotych,
  • Pacyna - remont sali gimnastycznej ogólnodostępnej w Szkole Podstawowej w Pacynie, 90 tys. złotych, 
  • Rościszewo - przebudowa i modernizacja bieżni i boiska szkolnego w miejscowości Rościszewo, 100 tys. złotych,
  • Sierpc - przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sierpcu, 90 tys. złotych.

Będzie referendum? 

Marszałek odniósł się jeszcze do kwestii ewentualnego podziału Mazowsza na Warszawę i okoliczne powiaty oraz resztę województwa. Struzik zwracał uwagę, że największa część budżetu Mazowsza pochodzi z podatku dochodowego od osób prawnych. Jak mówił, Warszawa i okoliczne powiaty generują 87% przychodów z tego podatku, a reszta województwa zaledwie 13%. 

- Taki program jest możliwy, bo następuje redystrybucja środków w ramach województwa. Dokonaliśmy symulacji dla 2018 roku i policzyliśmy ile wynosiłyby wpływy z podatku od osób prawnych w tych 32 powiatach, czyli oprócz Warszawy i otaczających ją 9 powiatów. To 272 mln złotych. Dla porównania z budżetu wydaliśmy, tylko na nasze instytucje, bez programów pomocy, 1,3 mld złotych. Łatwo porównać, że gdyby takie województwo mazowieckie zostało powołane, na dzień dobry byłoby mańko około miliarda złotych - obrazował marszałek.  

Nie wykluczał przy tym, że jeśli zostanie zgłoszony projekt ustawy dzielącej Mazowsze, zarządzi referendum wśród mieszkańców. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE