Projekt nowelizacji ustaw jest efektem współpracy ministerstwa sprawiedliwości, MSWiA, ministerstwa infrastruktury oraz Komendy Głównej Policji i Inspekcji Transportu Drogowego. 6 lutego został złożony do zaopiniowania.
Zmian będzie kilka, lecz każda z nich wpływa na zaostrzenie obecnych przepisów. W pierwszej kolejności, projekt ustawy wprowadza oficjalną definicję nielegalnych wyścigów samochodowych.
- Nielegalnym wyściem samochodowym określana jest rywalizacja kierujących co najmniej dwoma pojazdami mechanicznymi w ruchu lądowym, z zamiarem pokonania określonego odcinka drogi w jak najkrótszym czasie i z naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym lub celowe wprowadzenie pojazdu w poślizg lub doprowadzenie do utraty styczności z nawierzchnią chociażby jednego z kół pojazdu, wykonane w trakcie zgromadzenia zorganizowanego na otwartej ogólnodostępnej przestrzeni bez wymaganego zezwolenia - czytamy w projekcie.
Proponowane jest również poszerzenie kodeksu wykroczeń o tzw. drift. Co więcej, ukarany może zostać nie tylko kierowca, ale i pasażer. Dolna granica przyznawanej kary grzywny ma zostać podniesiona do 1 tys. zł.
Oprócz wprowadzenia samej definicji, ustawa zakłada rozszerzenie katalogu przestępstw, za które sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów o czyny związane z nielegalnymi wyścigami samochodowymi. Organizacja lub udział w takim przedsięwzięciu będzie grozić karą od 3 miesięcy do 5 lat wiezięnia.
Złamiesz zakaz? Możesz już nigdy nie wsiąść za kółko
Kolejna zmiana ma dotyczyć kierowców, którzy dostali sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Propozycja obejmuje podniesienie wysokości grzywny dla kierowców, którzy mimo zakazu zostaną złapani na prowadzeniu pojazdu. "Po nowemu" wysokość mandatu będzie zaczynać się nie od 5, a od 10 tys. zł. Dodatkowo, ci którzy zdecydują się wsiąść za kółko pomimo obowiązywania zakazu, mogą straić prawo do prowadzenia pojazdów dożywotnio.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.