Reklama

Reklama

Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny. Uczniowie z Płocka szkolą się z żołnierzami [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 3 wrz 2021 17:04
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szkolenie prowadzone przez żołnierzy daje uczniom wyobrażenie o tym, jak wygląda codzienna służba wojskowa i proces szkolenia żołnierza. Korzystają z tego m.in. uczniowie Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego CN-B „Feniks” w Płocku.

Reklama

Uczniowie szkół mundurowych z oddziałami przygotowania wojskowego kontynuują szkolenia prowadzone przez żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Największy nacisk położony jest na działanie w sytuacjach kryzysowych oraz na strzelanie.

- Szkolenie prowadzone przez żołnierzy daje uczniom wyobrażenie o tym, jak wygląda codzienna służba wojskowa i proces szkolenia żołnierza. Poprzez szkolenia chcemy umocnić w młodych ludziach miłość do Ojczyzny i munduru żołnierza polskiego, a także zachęcić, by po skończeniu szkoły związali swą przyszłość ze służbą wojskową – mówi płk Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dodaje, że znając maksymę: jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny, chcemy przygotować młodych ludzi do obrony – jeśli zajdzie taka konieczność. 

- Wiemy, że wielu młodych ludzi jest gotowych stanąć w obronie Ojczyzny, jednak bez odpowiedniego przygotowania nie będą mogli wiele zdziałać - zaznacza płk Bubak.

Żołnierze 6. MBOT prowadzą cykliczne lekcje z uczniami, przekazując im wiedzę m.in. na temat bezpiecznego posługiwania się bronią. Dzięki temu młodzi ludzie poznają zasady posługiwania się bronią, mają również okazję zapoznać się z karabinkiem MSBS Grot. Lekcje z żołnierzami przygotowują uczniów do szkoleń praktycznych ze strzelectwa, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów.

- Pragnę przypomnieć o terytorialnym charakterze naszej służby. Żołnierze WOT są gotowi wspierać lokalną społeczność w swoich rejonach działania. Zależy nam również na tym, by jak najwięcej osób wiedziało, jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia własnego lub osób najbliższych – dodaje dowódca 6. MBOT.

Jedną ze szkół prezentujących wysoki poziom zaangażowania w szkolenia jest Mundurowe Liceum Ogólnokształcące CN-B „Feniks” w Płocku. Szkoła z mazowieckimi terytorialsami współpracuje od początku funkcjonowania 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a w kwietniu br. współpraca ta – dzięki stosownemu porozumieniu - została sformalizowana. 

Uczniowie są umundurowani, mają do dyspozycji specjalistyczny sprzęt i militaria. Obok zajęć „na miejscu” odbywają się również obozy szkoleniowe. 

- Dotychczasowa współpraca przebiega wzorowo. Zaangażowanie żołnierzy w proces dydaktyczny wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych oraz umacnia integrację środowiska wojskowego i młodzieży szkolnej – zauważa kom. w st. spocz. mgr Mariusz Gierula, szef zespołu ds. rozwoju Szkół „Feniks”.

Warto zaznaczyć, że Liceum Mundurowe w Płocku to niejedyna placówka realizująca współpracę z 6. Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej. W ostatnich dniach jednostka podpisała porozumienie z Zespołem Szkół Fridtjofa Nansena w Piastowie, w którym również funkcjonują Certyfikowane Klasy Mundurowe. Szkolenia i współpraca w zakresie obronności nawiązywana jest z wieloma placówkami, m.in. w Górze Kalwarii i Radomiu. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 23 dni temu | ocena +1 / -8

  ,.,,,

  A my nadal mentalnie w xix wieku. Młodzież trzeba uczyć jak nie doprowadzać do konfliktów i żyć z sąsiadami w zgodzie, a nie gloryfikować przemoc. Powstanie Warszawskie było rzezią młodych ludzi, kompletnie bezsensowną i nam się marzy posyłać dzieci na barykady??? Tak ochoczo honorujemy wojskowych, a zapominamy kompletnie o tych którzy dążyli do tego by do rozlewu krwi nie dochodziło.

  • 23 dni temu | ocena +0 / -7

   Cynik

   Cóż, czcimy powstania- porażki. Jedyne udane, może dopiero w tym roku będzie miało swoje święto... Dla nie znających historii- Powstanie Wielkopolskie.

  • 23 dni temu | ocena +8 / -0

   Ostry

   O czym Ty mówisz????? o Powstaniu? Rzezią były zbrodnie hitlerowskie które trwały całą wojnę...(PALMIRY, PIAŚNICA, PAWIAK, OŚWIĘCIM) Młodzi ludzie mieli się na to godzić?? Żeby bez sensu zabijano im rodziców, dziadków, siostry i braci tylko ze względu na to, że są POLAKAMI, ŻYDAMI ALBO SŁOWIANAMI? JESTEM SKRAJNYM PRZECIWNIKIEM PRZEMOCY-ALE NA PEWNE RZECZY POZWALAĆ NIE MOŻNA I WSTAWKA O POWSTANIU JEST TU NIE NA MIEJSCU

 • 24 dni temu | ocena +1 / -12

  Tylko żeby się młodzież nie sPISiła

  Czy będą zajęcia taktyczne - Jak zajumać wieniec od obywatela?

  • 24 dni temu | ocena +8 / -0

   Adam Michnik

   Lepsze spisienie niż tęczowe sPOdolenie.