Uczniowie szkół mundurowych z oddziałami przygotowania wojskowego kontynuują szkolenia prowadzone przez żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Największy nacisk położony jest na działanie w sytuacjach kryzysowych oraz na strzelanie.
- Szkolenie prowadzone przez żołnierzy daje uczniom wyobrażenie o tym, jak wygląda codzienna służba wojskowa i proces szkolenia żołnierza. Poprzez szkolenia chcemy umocnić w młodych ludziach miłość do Ojczyzny i munduru żołnierza polskiego, a także zachęcić, by po skończeniu szkoły związali swą przyszłość ze służbą wojskową – mówi płk Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Dodaje, że znając maksymę: jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny, chcemy przygotować młodych ludzi do obrony – jeśli zajdzie taka konieczność.
- Wiemy, że wielu młodych ludzi jest gotowych stanąć w obronie Ojczyzny, jednak bez odpowiedniego przygotowania nie będą mogli wiele zdziałać - zaznacza płk Bubak.
Żołnierze 6. MBOT prowadzą cykliczne lekcje z uczniami, przekazując im wiedzę m.in. na temat bezpiecznego posługiwania się bronią. Dzięki temu młodzi ludzie poznają zasady posługiwania się bronią, mają również okazję zapoznać się z karabinkiem MSBS Grot. Lekcje z żołnierzami przygotowują uczniów do szkoleń praktycznych ze strzelectwa, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów.
- Pragnę przypomnieć o terytorialnym charakterze naszej służby. Żołnierze WOT są gotowi wspierać lokalną społeczność w swoich rejonach działania. Zależy nam również na tym, by jak najwięcej osób wiedziało, jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia własnego lub osób najbliższych – dodaje dowódca 6. MBOT.
Jedną ze szkół prezentujących wysoki poziom zaangażowania w szkolenia jest Mundurowe Liceum Ogólnokształcące CN-B „Feniks” w Płocku. Szkoła z mazowieckimi terytorialsami współpracuje od początku funkcjonowania 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a w kwietniu br. współpraca ta – dzięki stosownemu porozumieniu - została sformalizowana.
Uczniowie są umundurowani, mają do dyspozycji specjalistyczny sprzęt i militaria. Obok zajęć „na miejscu” odbywają się również obozy szkoleniowe.
- Dotychczasowa współpraca przebiega wzorowo. Zaangażowanie żołnierzy w proces dydaktyczny wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych oraz umacnia integrację środowiska wojskowego i młodzieży szkolnej – zauważa kom. w st. spocz. mgr Mariusz Gierula, szef zespołu ds. rozwoju Szkół „Feniks”.
Warto zaznaczyć, że Liceum Mundurowe w Płocku to niejedyna placówka realizująca współpracę z 6. Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej. W ostatnich dniach jednostka podpisała porozumienie z Zespołem Szkół Fridtjofa Nansena w Piastowie, w którym również funkcjonują Certyfikowane Klasy Mundurowe. Szkolenia i współpraca w zakresie obronności nawiązywana jest z wieloma placówkami, m.in. w Górze Kalwarii i Radomiu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.