reklama
reklama

Jesieniara, pov, rel, slay, random. Wszystko jasne? Młodzieżowe słowa 2022

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Jesieniara, pov, rel, slay, random. Wszystko jasne? Młodzieżowe słowa 2022 - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego — obchodzony właśnie dziś, 21 lutego — ustanowiło UNESCO w 1999 r., by podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata.
reklama

W Polsce powstały różnego typu raporty i opracowania. Część z nich dotyczy np. najpopularniejszych młodzieżowych słów w naszym kraju w 2022 r. 

W plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku, w którym udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy internautów, organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN, numerem jeden zostało słowo "essa". 

Co oznacza? Określenie to dotyczy czegoś łatwego, co przychodzi łatwo, dlatego że jesteśmy wyluzowani ("mieć essę" to mieć luz). Może to być także okrzyk radości lub pozdrowienie.

Ale popularna "essa" znalazła się dopiero na czwartym miejscu w innym, poważnym zestawieniu - „Raporcie 100 najczęstszych błędów językowych w internecie w 2022 r.” Został on przygotowany przez: nadwyraz.com, portal Polszczyzna.pl i SentiOne.

reklama

Młodzieżowe słowo roku 2022

Bazą dla opracowania były materiały m.in. z Facebooka, YouTuba, Twittera, TikToka, Wykopu, Instagramu,  portali internetowych. Jakie są wnioski w części dotyczącej słownictwa młodzieżowego w Polsce?

Część danych przytoczył serwis Puls Dnia. Numer jeden wśród młodych to „pov” - point of view, czyli po polsku punkt widzenia, historia pokazana z perspektywy jej uczestnika. Wicelider to „imagine” (wyobrażać sobie coś lub marzyć, chcieć).

W czołówce są także emotikon „UwU” - oznacza coś ślicznego lub wyraża szczęście. Z kolei "rel" oznacza - mam to samo, czuję to samo, określa sytuację bądź przeżycie, z którymi rozmówcy mogą się utożsamić.

reklama

Jest i coś "polskiego": to jesieniara, czyli po prostu osoba lubiąca jesień, spędzanie czasu pod kocem, z książką i kubkiem kawy.

Pozytywny wydźwięk ma „slay”, czyli określenie czegoś imponującego, zachwycającego, wręcz wymiatającego; to wyraz pozytywnych emocji. Natomiast "random" to nieznana osoba spotkana przypadkowo.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama