Reklama

Reklama

Jeden pacjent w szpitalu tymczasowym. 55 łóżek w gotowości

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Jeden pacjent w szpitalu tymczasowym. 55 łóżek w gotowości  - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzy dni po rozpoczęciu przyjęć do szpitala tymczasowego przebywa w nim jeden pacjent.

Reklama

Sytuacja epidemiologiczna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku od kilku dni jest stabilna. Nie ma zamkniętych oddziałów, a w placówce hospitalizowanych jest 83 pacjentów z potwierdzonym COVID-19, z czego 12 jest podłączonych do respiratorów. 23 kolejnych oczekuje na wynik testu. Ostatniej doby zmarła 1 osoba. 

W szpitalu tymczasowym, do którego od środy 9 grudnia można przewozić pacjentów, przebywa 1 pacjent przetransportowany z Winiar. Narodowy Fundusz Zdrowia wycenił gotowość 1 łóżka w szpitalu tymczasowym na 822,43 zł za dobę, jeśli przebywa na nim pacjent stawka rośnie do 1026 zł za dobę. Dziennie placówka dostanie więc ponad 45 tys. złotych dziennie, w skali miesiąca to ok. 1,5 mln złotych. Pieniądze pozostają w dyspozycji szpitala. 

- Szpital tymczasowy jest jednostką organizacyjną szpitala wojewódzkiego. Jest 1 z 22 oddziałów szpitalnych. Na to nie ma osobnego kontraktu. Rozliczamy to w ramach przychodów szpitala z NFZ, wykazując stosowne sprawozdanie. Oczywiście, że te pieniądze mogą być użyte na inne cele - mówi dyrektor. - Czy to bardzo korzystna stawka? Nie wiem. Na pewno nie jest zła, ale nie jakaś nadzwyczajna. Przykładowo za gotowość do działalności SOR-u bierzemy ok. 30 tys. złotych za dobę. 

Jak mówi dyrektor, szpital tymczasowy wizytowali przedstawiciele NFZ i byli pod "ogromnym wrażeniem".

Wytyczne dotyczące przyjęć póki co się nie zmieniają. Póki co w szpitalu tymczaswym nie funkcjonuje oddział intensywnej terapii. Na razie nie ma takiej potrzeby, ale też i możliwości. Dlaczego? Nie ma lekarza anestezjologa. 

- Wiem, że pełnomocnik rozmawiał z anestezjologami w kwestii ewentualnego zatrudnienia w szpitalu tymczasowym. Cały czas trwa rekrutacja, ktoś się zgłasza - informuje Kwiatkowski. 

Na tę chwilę w szpitalu tymczasowym funkcjonuje 56 łóżek, bez intensywnej terapii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy