Reklama

Jan Waćkowski ma zdjęcia trzech papieży

Opublikowano:
Autor:

Jan Waćkowski ma zdjęcia trzech papieży - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 24700. - to numer akredytacji dla fotoreporterów, którą dostał znany płocki fotograf Jan Waćkowski na kanonizację w Rzymie. Ale traf chciał, że załapał się na lepsze miejsca. Tym sposobem w archiwum Jana Waćkowskiego jest już trzech papieży.

24700. - to numer akredytacji dla fotoreporterów, którą dostał znany płocki fotograf Jan Waćkowski na kanonizację w Rzymie. Ale traf chciał, że załapał się na lepsze miejsca. Tym sposobem w archiwum Jana Waćkowskiego jest już trzech papieży.

Jest szansa, że sporo spośród zdjęć Jana Pawła II podczas wizyty w Płocku, które widzieliśmy, to właśnie fotografie Jana Waćkowskiego, który podczas czerwcowych dni 1991 r.  nie odstępował głowy Kościoła powszechnego na krok. Potem, gdy na stolicy Piotrowej zasiadł Benedykt XVI i zamierzał odwiedzić ojczyznę swego poprzednika, płocczanin również postarał się o możliwość uwiecznienia biskupa Rzymu.  Teraz - przyznaje - gdy wiedział, jakie tłumy wybierają się na kanonizację dwóch papieży, wątpił, by udało mu się zdobyć akredytację, o dobrym miejscu nawet nie wspominając....

Portal Płock: A jednak się udało! I tym sposobem ma pan na zdjęciach trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka...

Jan Waćkowski: Tak, w ostatniej chwili udało mi się zdobyć akredytację. Przyznany dokument miał numer 24700. i kategorię żółtą - najgorszą. Z kolei ci, którzy dostali czerwone akredytacje, mogli fotografować wydarzenia kanonizacyjne również z wysoka, z kolumnady. Wchodziło tam po kilkadziesiąt osób, była rotacja - jedni wchodzili, drudzy schodzili.

Wmieszał się Pan w tłum fotoreporterów?

Nie, jakiś Polak zgodził się, bym wszedł z nim i dzięki temu  udało mi się zrobić zdjęcia z góry zarówno papieża Franciszka, jak i wielotysięcznego tłumu na Placu św. Piotra. 

W tłumie co i rusz powiewała biało-czerwona flaga.

To prawda, spotkałem mnóstwo Polaków, a także grup polonijnych. Rozdawałem odbitki swoich zdjęć papieży. Miałem ze sobą ok. 200 zdjęć, rozeszły się bardzo szybko. Wszyscy bardzo się z nich cieszyli.

Spotkał Pan także wielu płocczan, również tych znanych niemal z sąsiedztwa, płockich księży.

Byłem na mszy odprawianej przez płockich księży biskupów z udziałem pielgrzymów z diecezji płockiej, spotkałem też rowerzystów, którzy przyjechali rowerami z Polski na kanonizację. Ale najbardziej zaskoczony byłem, gdy zauważyłem księdza z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej z Kanady, którego poznałem podczas pobytu w Ameryce.

Jak przeżył Pan samą kanonizację papieża-Polaka?

To wielkie przeżycie, ale myślę, że z każdym dniem będzie jeszcze przybierać na wartości. Bo dopiero z perspektywy można ocenić, w jak ważnych wydarzeniach się uczestniczyło.

Fot. Jan Waćkowski

Więcej zdjęć Jana Waćkowskiego z Rzymu możecie zobaczyć w naszej galerii. Wśród sfotografowanych osób są, poza papieżem Franciszkiem i duchownymi z Kurii Rzymskiej, były rzecznik Watykanu Joaquín Navarro-Valls, a także kard. Stanisław Dziwisz, biskupi płoccy bp Piotr Libera i bp Roman Marcinkowski, prezydent Polski Bronisław Komorowski z małżonką, eksprezydent Lech Wałęsa z małżonką, europarlamentarzysta Jacek Kurski, o. Leon Knabit, płoccy księża, mieszkańcy diecezji, a na rowerach - m.in. radny Leszek Brzeski z podopiecznymi z klubu szkolno-parafialnego Victoria.

Oglądaj zdjęcia z kanonizacji:

Zobacz też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE