Reklama

Jakie zmiany planuje Ratusz w strefie płatnego parkowania?

Opublikowano:
Autor:

Jakie zmiany planuje Ratusz w strefie płatnego parkowania?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z badań wynika, że w miastach na prawach powiatu za pozostawienie samochodu na miejscu parkingowym pobierana jest opłata za pierwszą godzinę od 0 do 3 zł. Zapytaliśmy w Ratuszu, czy coś się może zmienić w płockiej strefie w zakresie obowiązujących stawek.

Z badań wynika, że w miastach na prawach powiatu za pozostawienie samochodu na miejscu parkingowym pobierana jest opłata za pierwszą godzinę od 0 do 3 zł. Zapytaliśmy w Ratuszu, czy coś się może zmienić w płockiej strefie w zakresie obowiązujących stawek.

W kraju zarejestrowano już 22 mln samochodów. Tylko w lipcu 2018 r. zarejestrowano niemal 52 tys. nowych aut osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Firma doradcza Curulis wzięła pod lupę stawki w miastach na prawach powiatu, aby zbadać m.in. jak często poszczególne miasta decydowały się wprowadzenie maksymalnej stawki za jedną godzinę postoju w obszarze miasta objętym strefą płatnego parkowania (ta, zgodnie z ustawą o drogach publicznych, wynosi 3 zł). Płocka na tej liście nie znajdziemy, w przeciwieństwie do Bydgoszczy, Gdańska, Gniezna, Jarocina, Krakowa, Krosna Odrzańskiego, Lublina, Łodzi, Nowego Targu, Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania, Pszczyny, Puław, Sopotu, Świdnicy, Świnoujścia, Torunia, Wałbrzycha, Warszawy, Włodawy, Wrocławia i Zamościa. Ekspertom z firmy Curulis wyszło, że najmniejsze stawki stosują miasta o liczbie mieszkańców do 50 tys., najwyższe w miastach powyżej 200 tys. osób.

Również stawki stosowane na Mazowszu nie należą do najwyższych w Polsce. Głębiej do kieszeni sięgają mieszkańcy województwa wielkopolskiego i małopolskiego, najmniej – podlaskiego.

A co dalej ze stawkami w płockiej strefie płatnego parkowania? Hubert Woźniak z zespołu medialnego Ratusza podkreśla, że nie ma planu podwyżki stawek. – Rozważana jest natomiast zmiana zapisu w regulaminie.

Chodzi o zapis dotyczący biletu parkingowego: "Bilet parkingowy lub ważny abonament należy umieścić niezwłocznie w widocznym miejscu, w sposób umożliwiający odczytanie wszystkich danych" . – Nie zmienia to faktu, że kontroler po odczytaniu danych z biletu i tak musi sprawdzić, czy zaparkowany samochód figuruje w systemie SPP – twierdzi Woźniak. – Oznacza to, że jeśli kierowca, który uiści opłatę, ale zapomni się i biletu nie umieści w widocznym miejscu, i sobie pójdzie, nie zapłaci opłaty karnej. Dlatego dla wygody osób korzystających z SPP można ten zapis znieść. Decyzja należy do radnych.

A zatem kiedy zniknie obowiązek pozostawiania biletu za szybą samochodu w widocznym miejscu? Według Woźniaka zajmą się tym radni albo na ostatniej w tej kadencji sesji Rady Miasta Płocka albo już radni wyłonieni w najbliższych wyborach samorządowych.

– Dodatkowo Komunikacja Miejska planuje zakup sześciu dodatkowych parkomatów – dopowiada Woźniak. Obecnie Ratusz jest na etapie obliczania kosztów dostawienia kolejnych parkomatów, aby określić, czy uda się na to zadanie znaleźć środki finansowe jeszcze w tegorocznym budżecie, czy trzeba będzie liczyć na pieniądze z przyszłorocznego budżetu miasta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE