Reklama

Jakich pracowników szukają pracodawcy z naszego regionu?

Opublikowano:
Autor:

Jakich pracowników szukają pracodawcy z naszego regionu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szukasz satysfakcjonującej pracy? Szukaj jej na OLX! Użytkownicy kategorii "Praca" na OLX stanowią aż 21% ogółu korzystających z tej platformy ogłoszeniowej.

Szukasz satysfakcjonującej pracy? Szukaj jej na OLX! Użytkownicy kategorii "Praca" na OLX stanowią aż 21% ogółu korzystających z tej platformy ogłoszeniowej. 

W jakich zawodach/sektorach w województwie czeka najwięcej miejsc pracy? Z analizy OLX wynika, że najłatwiej znaleźć zatrudnienie w produkcji. Najmniej było ofert dla przedstawicieli handlowych.  

 

Jak te dane mają się do preferencji poszukujących pracy? OLX daje również odpowiedź na pytanie, w jakich kategoriach najczęściej szukają pracy użytkownicy serwisu.

Z analizy OLXa wynika, że najchętniej (1,2 mln wyszukiwań w miesiącu) szukano pracy jako kasjer/ekspedient i na produkcji (przypomnijmy, że to jednocześnie kategoria na pierwszym miejscu wśród branż najintensywniej szukających pracowników w naszym województwie). Tylko 200 tys. wyszukiwań mniej zanotował zawód kierowca/kurier. Na trzecim miejscy ex aequo budowa/remonty oraz administracja biurowa.   

Ile chcemy zarabiać?

W wybranych kategoriach OLX zbadał też preferencje względem pensji. Korzystający z serwisu odpowiadali na pytanie: "Ile, w Twoim odczuciu, powinna zarabiać osoba z twoimi kwalifikacjami? Określ kwotę miesięcznej wypłaty na rękę przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze godzin."

- Wbrew mitom o rynku wymagającego pracownika, który oczekuje zbyt wygórowanej pensji z badania serwisu OLX wynika, że wysokość spodziewanych zarobków nie wykracza na ogół poza 5 tys. złotych. Najwięcej jest deklaracji o wysokości pensji do 3 tys. zł - mówi Paulina Rezmer z OLX

Paulina Rezmer zwraca uwagę, że na przykład dla pracowników administracji biurowej przy wyborze miejsca tak samo ważne jest to, czy będą mieli czas dla rodziny, czas na rozwój osobisty, jak i wysokość zarobków. Wszystkie te wartości w badaniu otrzymały taką samą liczbę punktów - 4,5/5. 

Przedstawiciele badanych kategorii deklarują jednak, że wyższe zarobki są najważniejszym powodem, dla którego szukają nowego pracodawcy. Dla kandydatów poszukujących zatrudnienia w kategorii administracja biurowa prawie równie ważne co zarobki są stabilna praca na umowę o pracę oraz możliwość zdobycia nowych umiejętności.

Praca tam gdzie dom?

Z raportu "OLX Praca Know How 2019" wynika, że za pracą skłonni są się przeprowadzać przedstawiciele handlowi (40%) oraz pracownicy obsługi klienta (39%). Najmniej skłonni do takiej zmiany są pracownicy administracji biurowej - aż 78% nie rozważało nigdy takiej opcji. 

Pracownicy administracji biurowej chcą być za to "częścią firmy", aktywnie angażować się w jej życie, lubią być poinformowani o planach rozwoju, chcieliby, by ich pomysły były traktowane z uwagą.

Ich zdaniem idealny pracodawca to taki, który stosuje przejrzystą politykę informacyjną, wyraża jasno swoje plany i zamiary. Dba o to, by pracownicy byli drużyną, zapewnia odpowiednie narzędzia pracy, szkolenia i dba o motywację zespołu.

Najbardziej poszukiwany pracownik na polskim rynku to...

Pracownicy obsługi klienta to w Polsce już prawie ćwierć miliona osób. Jednocześnie to wciąż najbardziej poszukiwani pracownicy na polskim rynku pracy. W związku z tym zauważalna jest zmiana postaw pracodawców, którzy konkurując o pracownika oferują mu coraz częściej elastyczne godziny pracy, formy jej wykonywania, wyższe zarobki, odpowiednie benefity i dobrą atmosferę, a także systemy szkoleń. Jednocześnie to wciąż branża młoda, której pracodawcy często lekceważą oczekiwania względem rodzaju umowy.

Pracownicy call center wśród najważniejszych problemów w pracy wymieniają agresję słowną ze strony rozmówców oraz nieprzyjazną atmosferę i niekomfortowe warunki (tłoczne przestrzenie biurowe).

Pracownicy call center w wyborze pracy kierują się: atmosferą w firmie (3,9/5), wysokością zarobków (3,9/5), możliwością rozwoju osobistego (3,6/5). W ogłoszeniach największą uwagę zwracają na: lokalizację, zarobki, formę zatrudnienia, godziny pracy oraz możliwość rozwoju.

Dla przedstawicieli handlowych najważniejsza w pracy jest atmosfera (4,9/5), dalej zarobki (4,5/5) i rozwój osobisty (4,2/5). Od pracodawcy oczekują uczciwości, zrozumienia i motywacji. Chcą wiedzieć, czy firma udostępni im sprzęt do pracy i na jakich zasadach, jak rozliczane są premie oraz czego i na jakim etapie się od nich oczekuje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE