Reklama

Jak znaleźć inwestora? Ratusz ma sposób

Opublikowano:
Autor:

Jak znaleźć inwestora? Ratusz ma sposób - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie było łatwo, ale udało się. Po siedmiu miesiącach negocjacji podpisano umowę z Państwową Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wcześniej weryfikowano atrakcyjność naszego miasta dla potencjalnych inwestorów. Test zdaliśmy na maksymalną ocenę.

Nie było łatwo, ale udało się. Po siedmiu miesiącach negocjacji podpisano umowę z Państwową Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wcześniej weryfikowano atrakcyjność naszego miasta dla potencjalnych inwestorów. Test zdaliśmy na maksymalną ocenę.

Ratusz szuka możliwości, w jaki sposób najszybciej i najefektywniej przechwycić przedsiębiorców zainteresowaych naszymi terenami inwestycyjnymi. Wypatrzył kolejną możliwość, jaką jest Państwowa Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, zajmująca się obsługą inwestorów zagranicznych. Po zgłoszeniu akcesu sprawdzano naszą atrakcyjność, m. in. dostępną powierzchnię pod budowę ewentualnych hal. Okazało się, że podobnie jak Piekary Śląskie, zdaliśmy test na szóstkę. Wyższej oceny już nie da się uzyskać. Umowę podpisano 15 grudnia, ale co ciekawe, to sami dziennikarze musieli spytać o nią wiceprezydenta, który sam z siebie nie wspomniał o tym ani słówkiem.

Jakby to miało działać? - PAiIZ będzie promowała Płock pod kątem terenów inwestycyjnych – wyjaśniał wiceprezydent Jacek Terebus w zasadzie już po piątkowej konferencji prasowej (ta dotyczyła przebudowy dróg). Poza naszym miastem umowy z Agencją podpisało też kilka innych: Chełm, Legnica, Piekary Śląskie, Skarżysko-Kamienna, Świętochłowice, Zabrze i Zgierz.

Jeśli teraz do PAiIZ zgłosi się chętny przedsiębiorca i wyłoży swoje plany, Agencja dysponuje czymś w rodzaju katalogu gmin, z którymi podpisała umowę. W zależności od potrzeb dopasuje lokalizację inwestycji zgodnie z posiadanymi informacjami i umożliwi szybki kontakt między gminą a inwestorem. - Ze swojej strony staramy się oferować pomoc na miarę potrzeb naszego partnera – wyjaśniał wiceszef tej instytucji, Michał Dąbrowski przy okazji podpisania umowy.

Już zostały złożone oferty. - Przede wszystkim zamierzamy rozwijać działalność wokół przemysłu chemicznego – klarował wiceprezydent. - Związaną z produktami powstałymi przy obróbce ropy, także gipsem (produkowanym w wyniku działalności nowej instalacji odsiarczania spalin na terenie PKN Orlen). Myślimy o przemyśle metalowym. W takim kierunku będziemy starali się podążać i wyłapywać oferty na bieżąco. Wszystko ułatwi referat zajmujący się obsługą inwestora w Ratuszu.

Współpraca PAiIZ z jednostkami samorządu terytorialnego rozpoczęła się w 2009 roku. Dotychczas podpisano 55 umów z miastami. Agencja działa jako spółka akcyjna nadzorowana przez Ministerstwo Gospodarki. Jej jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Usługi oferuje bezpłatnie.

Fot. Konferencja prasowa z 18 grudnia, Karolina Burzyńska/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE