Dzięki licznym promocjom bankowym, każdy posiadacz konta może zarobić kilka tysięcy zł w ciągu roku. Wystarczy bacznie obserwować oferty banków i korzystać z bonusów, które są dostępne dla klientów zakładających nowe konta. Jednak aby nie stracić, konta te trzeba w odpowiednim momencie zlikwidować. Zatem jak zamknąć konto w banku skutecznie i bez strat?
O tym pamiętaj, kiedy zdecydujesz się na wypowiedzenie konta bankowego
Jak zamknąć konto w banku?
Zamykanie rachunku bankowego jest proste i szybkie. W zależności od banku, można je wykonać na kilka różnych sposobów.
O tym pamiętaj, kiedy zdecydujesz się na wypowiedzenie konta bankowego
W wielu bankach wypowiedzenie konta bankowego jest procedurą bezpłatną, jednak w niektórych klient nadal ponosi opłatę. Warto sprawdzić, jaka jest jej wysokość oraz zweryfikować, czy z zamknięciem konta nie wiążą się dodatkowe obowiązki. Z taką sytuacją można się spotkać, jeśli likwidowane konto było zakładane w ramach promocji. Banki stosują również okres wypowiedzenia, który określony jest w umowie o prowadzenie rachunku bankowego; najczęściej wynosi on 30 dni.
Aby zamykanie rachunku bankowego przebiegło bez zakłóceń, należy pamiętać o:
pozostawieniu na koncie środków na pokrycie opłaty za prowadzenie rachunku w okresie wypowiedzenia,
przelaniu pozostałych środków na nowe konto - warto je założyć jeszcze przed likwidacją starego,
zamknięciu pozostałych produktów bankowych, np. lokaty powiązanej z tym kontem, karty debetowej, itp.
zarchiwizowaniu historii transakcji na wypadek konieczności udowodnienia wykonania przelewu, np. za rachunki.
Jak zamknąć konto w banku?
Zastanawiając się jak zamknąć konto w banku, warto wybrać metodę, która jest najmniej angażująca. Każdy bank określa kilka sposobów zamknięcia konta, np. wydanie dyspozycji w placówce stacjonarnej, przesłanie wypowiedzenia listem poleconym oraz złożenie wniosku o zamknięcie konta przez internet lub na infolinii. Każdy z nich wiąże się z innymi obowiązkami. W wypowiedzeniu warto podać numer nowego rachunku bankowego - jeśli przy zamknięciu okaże się, że na koncie pozostały środki, bank przekaże je na nowe konto.
Zamykanie konta od strony formalnej odbywa się w okresie wypowiedzenia. Chcąc zerwać wszelki kontakt z bankiem trzeba jednak nie tylko wypowiedzieć umowę o prowadzenie rachunku bankowego, ale również wycofać zgody na wykorzystywanie danych do celów marketingowych, a w niektórych przypadkach, wypowiedzieć również tzw. umowę ramową, stosowaną, np. przez Alior Bank.