Reklama

Jak zabezpieczyć tereny przed powodzią? Na razie nie ma pieniędzy

Opublikowano:
Autor:

Jak zabezpieczyć tereny przed powodzią? Na razie nie ma pieniędzy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 23 maja przypada siódma rocznica powodzi w Świniarach. Aby ustrzec się przed wodnym żywiołem niezbędne jest systematyczne pogłębianie Wisły. Niestety w tym zakresie wieści, które miał do przekazania prezydent Płocka w poniedziałek nie są dobre. - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej nie ma w tym roku po raz pierwszy od siedmiu lat ani złotówki na pogłębianie Wisły – mówił na konferencji prasowej.

23 maja przypada siódma rocznica powodzi w Świniarach. Aby ustrzec się przed skutkami wodnego żywiołu niezbędne jest systematyczne pogłębianie Wisły. Niestety w tym zakresie wieści, które miał do przekazania prezydent Płocka w poniedziałek, nie były dobre. - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej nie ma w tym roku po raz pierwszy od siedmiu lat ani złotówki na pogłębianie Wisły – mówił na konferencji prasowej.  

W poniedziałek w Ratuszu odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Andrzeja Nowakowskiego i byłego wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, który jest jego doradcą.

- Wiemy, że RZGW wystąpił o środki na pogłębianie Wisły z rezerwy ministra administracji, ale póki co wciąż ich nie ma – twierdził prezydent Płocka.

Występował w tej sprawie do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, czy premier Beaty Szydło. Za każdym razem kończyło się na odpowiedzi, że owszem, pogłębianie Wisły jest konieczne, ale „pozostaje poza możliwościami Skarbu Państwa”. Tymczasem Wisła staje się coraz płytsza szczególnie w rejonie Kępy Ośnickiej na wysokości Borowiczek. Bez usuwania rozrastających się kęp lodołamacze nie popłyną w górę rzeki.

To nie wszystko. Niedługo może wejść w życie nowe Prawo Wodne, a jeśli tak się stanie, zostanie także powołane Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. - Niepokojący jest również fakt, że siedziba Zarządu Zlewni Wisły Płockiej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, zamiast w Płocku, planowana jest we Włocławku – dopowiadał prezydent.

Przypomnijmy, że 23 maja 2010 roku woda zalała Świniary i tereny w Dobrzykowie. Sytuacja była niebezpieczna także dla mieszkańców Tokar i Radziwia. W rejonie ul. Grabówka powstało osuwisko, naprawa szkód w tym rejonie wyniosła 9 mln zł, z kolei naprawa infrastruktury drogowej, wodociągowej i kanalizacyjnej kolejne 1,9 mln zł. Tylko sama działalność służb ratowniczych i komunalnych wiązała się z kosztami rzędu 450 tys. zł. Na całym Mazowszu straty oszacowano na 1,2 mld zł.

Od 2011 roku pogłębiarki wybierały kolejne metry sześcienne refulatu. Najpierw w rejonie wejścia do portu w Radziwiu, a rok później zaczęły się prace przy budowie zapory bocznej i rozbudowie wałów wstecznych Słupianki oraz lewego wału Rosicy (z kosztem niemal 15 mln zł), co potrwało do końca 2014 roku. Aby zabezpieczyć przed powodzią Tokary i Radziwie, przystąpiono do przebudowy przegrody dolinowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 575 w rejonie ul. Nadwiślańskiej w Płocku, między Tokarami, a Jordanowem. Podniesiono o kilka metrów ul. Gmury. Równocześnie RZGW zadbało o pogłębienie w Płocku miejsc najbardziej zagrożonych powodzią zatorową w okresie zimy, a więc w rejonie osiedli Radziwie i Borowiczki (wydobyto około 180 tys. metrów refulatu) oraz pogłębiono koryto Wisły w okolicach osiedla Winiary (szacunkowa ilość wydobytego refulatu to około 80 tys. metrów sześciennych). W latach 2011 - 2012 RZGW wydał 5,45 mln zł. W 2013 było to  2,1 mln zł, 2014 - 3 mln, a rok później przeznaczył na refulację 3,05 mln. Nakłady zmalały w 2016 roku do 1,6 mln zł.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE