Reklama

Jak sprawdzić firmę pożyczkową

Opublikowano:
Autor:

Jak sprawdzić firmę pożyczkową - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Decyzja podjęta, musisz wziąć pożyczkę ratalną. Zdarza się, czasami po prostu trzeba. Zanim jednak podpiszesz umowę, nawet jeśli pożyczasz niewielką kwotę i na krótko, sprawdź instytucję finansową, z którą zamierzasz się związać.

Decyzja podjęta, musisz wziąć pożyczkę ratalną. Zdarza się, czasami po prostu trzeba. Zanim jednak podpiszesz umowę, nawet jeśli pożyczasz niewielką kwotę i na krótko, sprawdź instytucję finansową, z którą zamierzasz się związać.

Pierwszą kwestią, którą musisz rozstrzygnąć, to czy bierzesz pożyczkę czy kredyt? Tak, to ma znaczenie. Kredyt można dostać wyłącznie w banku, a zasady ich udzielania reguluje prawo bankowe. Pieniądze na kredyty pochodzą ze środków, które do banku wpłacili posiadacze lokat i depozytów. Z kolei udzielanie pożyczek reguluje Kodeks Cywilny i może ich udzielić z własnych środków każda osoba fizyczna lub zajmująca się tym instytucja. W praktyce oznacza to, że pożyczkę jest dostać łatwiej, ale opłaty mogą być dużo wyższe. Ponieważ wiarygodność banków jest dużo łatwiej sprawdzić, a wśród firm pożyczkowych konkurencja jest duża, to właśnie na nich skupimy się w tym artykule.

Prześwietl instytucję finansową w 7 krokach

Nie wszystkie firmy pożyczkowe traktują klienta tak samo, a zdarza się, że dla tej samej kwoty pożyczki oprocentowanie może się bardzo różnić. Różne mogą być też odsetki karne za opóźnienia w spłacie.

1. Sprawdź ostrzeżenie KNF

Komisja Nadzoru Finansowego na swojej stronie, w dziale „Dla konsumenta” publikuje listę ostrzeżeń publicznych. To miejsce, w którym znajdziesz listę firm, które podejrzewane są o przestępstwa związane z nieprzestrzeganiem ustawy Prawo bankowe. Czyli najprawdopodobniej udzielają pożyczek na bardzo niekorzystnych dla klienta zasadach. Zdecydowanie ich unikaj!

 1. Przeczytaj informacje na stronie

Treści na stronie instytucji wiele ci o niej powiedzą. Sprawdź, czy firma podaje swoje dane kontaktowe, zwłaszcza adresowe. Czy infolinia działa? Czy informacje o ofercie są rzetelne? Czy firma działa tylko na polskim rynku czy jest międzynarodowa? Czy zdobyła jakieś nagrody lub certyfikaty?

 1. Poszukaj opinii

Skorzystaj z wyszukiwarki i wejdź na ogólnie dostępne fora, żeby zobaczyć, jaką opinią cieszy się wybrana przez ciebie firma. Szukaj zwłaszcza opinii, które są w miarę świeże, nie mają w stopce żadnych linków prowadzących do stron podobnych instytucji finansowych i publikowane są na forum przez osoby aktywne także w innych tematach.

 1.Porównaj ceny z konkurencją

Każda firma ma swój cennik i dzięki sprawdzeniu kilku ofert i porównaniu cen, możesz zaoszczędzić całkiem sporo. Policz ile wybrana pożyczka ratalna będzie kosztować całościowo wraz ze wszystkimi odsetkami i opłatami.


 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE