Reklama

Reklama

Jak rząd dołoży kasę, to miasto wyremontuje drogę do Orlenu

Opublikowano: pt, 23 lip 2021 16:41
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Płocka

Jak rząd dołoży kasę, to miasto wyremontuje drogę do Orlenu - Zdjęcie główne

foto Urząd Miasta Płocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto złożyło wnioski o dotacje z Rządowego Funduszu Polski Ład na trzy modernizacje drogowe. Pierwsza ma na celu rozwój terenów inwestycyjnych, druga poprawę dojazdu na kombinat, a trzecia wpisuje się w rewitalizację Starego Miasta.

Reklama

Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, każdy samorząd ma możliwość złożenia trzech wniosków w ramach tego programu. Jeden z nich może opiewać na dowolną kwotę. Tyle że samorząd może otrzymać w ramach jednego zadania do 95 proc. dofinansowania. Wniosek na drugą inwestycję nie może przekraczać 30 mln zł, a na trzecią 5 mln zł.

- Odbyliśmy burzliwą dyskusję na temat tych wniosków, inwestycji jakie chcielibyśmy zrealizować i możliwości finansowych miasta – mówił prezydent Nowakowski, po czym zaprezentował trzy wnioski.

I tak miasto Płock złożyło o dofinansowanie na następujące zadania:

 • Budowa nowego odcinka ul. Przemysłowej wraz z układem drogowym i niezbędną infrastrukturą techniczną, popularnie nazywanego „nową Przemysłową”. Zadanie zakłada uzbrojenie ponad 100 ha gruntów w infrastrukturę wodociągową, kanalizacyjną, teletechniczną, elektroenergetyczną czy gazową. Powstałaby „główna” droga o długości 5,6 km oraz dodatkowe – poprzeczne o długości 3,5 km. Szacunkowy koszt tej inwestycji to 95 mln zł. Miasto zawnioskowało w tym przypadku o 90 mln 250 tys. zł.

- To zadanie jest istotne z punktu widzenia prorozwojowego dla miasta. Na tym terenie będą mogły znaleźć przestrzeń firmy, które będą chciały współpracować z koncernem, ale nie tylko. Powstałyby tereny proinwestycyjne – argumentował prezydent Nowakowski.

 • Przebudowa ulicy Łukasiewicza na dwóch odcinkach: pierwszy od skrzyżowania z ul. Nowowiejskiego do skrzyżowania z ul. Tysiąclecia. Drugi to fragment od skrzyżowania z ul. Długą do skrzyżowania z ul. Zglenickiego. Pozostałe odcinki ul. Łukasiewicza są już zmodernizowane (z wykorzystaniem dofinansowania unijnego). Pierwszy odcinek – w centrum miasta - jest długości ok. 530 metrów, a drugi – prowadzący na kombinat ok 2,5 km. W ramach modernizacji zaplanowano m.in. przebudowę oświetlenia, wymianę chodników, budowę ścieżki rowerowej i zatok autobusowych, a także budowę rond na dwóch skrzyżowaniach ul. Łukasiewicza. Pierwsze z ul. Chemików i drugie z ul. Zglenickiego. Ponadto remont obejmuje rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową, co podnosi koszt zadania. A ten oszacowano na 50 mln zł. Zgodnie z zasadami Funduszu miasto może składać o maksymalnie 30 mln zł.

- Dzięki realizacji tego zadania poprawi się płynność ruchu, zwiększy się komfort jazdy. Remont tych odcinków jest bardzo potrzebny, szczególnie tego drugiego, który jest w bardzo złym stanie. Znalezienie jednak 50 mln zł w budżecie miasta byłoby bardzo trudne, a właściwie w ciągu najbliższych lat niemożliwe – komentował gospodarz miasta i dodawał, że remont tego fragmentu Łukasiewicza leży nie tylko w interesie miasta, ale też Orlenu, bo głównie pracownicy PKN korzystają  z tej drogi.

 • Przebudowa ul. Kościuszki. W ramach tej inwestycji zaplanowano rozdział kanalizacji ogólnospławnej wraz z odtworzeniem nawierzchni na ul. Warszawskiej i placu Dąbrowskiego oraz ul. Kościuszki oraz przebudowę chodników, zjazdów, zatok postojowych i oświetlenia. Koszt tego zadania to 10 mln zł. Miasto z rządowego Funduszu Polski Ład wnioskuje o dozwolone 5 mln zł.

- Ulica Kościuszki, patrząc na mieszczące się przy niej budynki wygląda coraz lepiej. Mamy wyremontowane kamienice, Książnicę, mediatekę, dalej Wieżę Ciśnień, nową siedzibę Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Mazowiecką Uczelnię Publiczną. Można powiedzieć, że to dość reprezentacyjna ulica miasta. Pozostaje jednak remont nawierzchni drogi wraz z rozdziałem kanalizacji pod ziemią – komentował Nowakowski.

Jak tłumaczyli urzędnicy, wnioski samorządy mogą składać do końca lipca. Nie wiadomo natomiast kiedy będą wyniki. Prezydent podczas konferencji przypomniał, że miasto Płock zostało trzy razy pominięte przy rozdziale pieniędzy z rządowych programów.

- Mam nadzieję, że tym razem jako miasto nie zostaniemy pominięci w rozdziale środków z tego rządowego Funduszu. Składamy te wnioski, wierząc, że nie kryteria polityczne, ale merytoryczne będą brane pod uwagę. Liczę, że kwestia rozwoju miasta i rewitalizacji przestrzeni będzie miała znaczenie. Wśród naszych wniosków są takie, które z racji potrzeb Koncernu mogą być bardziej wzięte pod uwagę – podsumował Nowakowski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (16)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +13 / -5

  Olo

  Nowakowski powiedz TUSKOWI może tupnie nogą i kasa wypłynie

 • 4 miesiące temu | ocena +12 / -0

  zmęczony tymi rządami...

  Kolejny raz mieszkańcy ul. Granicznej w stronę Wisły zostali przekręceni... Tyle obiecanek cacanek, cały czas ta sama ściema nie ma pieniędzy, a jak są to kierowane są tam gdzie coś z tego się uzyska .... ulica położona w centrum miasta, wygląda jak z XVIII wieku. kanaliza koczy się po 20 metrach. Brak chodnika, a jazda wózkiem dziecięcym to jak mo... Rozwiń

 • 4 miesiące temu | ocena +16 / -3

  $$$$1

  Panie Predydencie, kiedy Pana cos wymyślisz nowego? Jakie propozycje ma pan od piłki ręcznej?

  • 4 miesiące temu | ocena +16 / -7

   Wróbelsięboi

   Trochę strach tych nowych pomysłów.Mam nadzieję ,że będą mniej absurdalne i irytujące niz koncepcje rozbudowy lotniska dla rekreacji kilku awionetek .

   • 4 miesiące temu | ocena +4 / -8

    Precz obłudzie

    Jak byłeś w Aeroklubie, to byłeś tej rozbudowy strasznym zwolennikiem.

 • 4 miesiące temu | ocena +16 / -3

  Qebek

  Gdybym decydował o przyznawaniu kasy, za zachowanie tego Pana na szczycie stołu, niedalbym nawet złotówki! Prezydent swojego gabinetu!

 • 4 miesiące temu | ocena +22 / -0

  Taa

  No to blokadę miasta mamy jak w banku. Robienie Kościuszki odcina jedyny objazd Kilińskiego. Po remoncie ulica-korek. A, jak znam życie, Płock może dostać najniższe dofinansowanie...

  • 4 miesiące temu | ocena +19 / -1

   Blokada i brak miejsc do parkowania

   Jak ma zwezac Kościuszki, Warszawska, Dobrowskiego i ograniczyć miejsca parkingowe niech wogole się do tego nie dotykają. Tam ludzie w nie mają gdzie parkować! Na terenie POKIS aż się prosi o parking to co tydzień koncerty w środku osiedla robi Pan Prezydent dla garstki ludzi.

 • 4 miesiące temu | ocena +20 / -1

  Berek

  No tak, bo miasto ma ważniejsze wydatki, no 200 mln na stadion, kilkadziesiąt na aquapark itd.

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -9

  youtube.com/watch?v=J4hGba7_dWQ

  Tykocin. Gdy przyjeżdża prezydent, to nawet Kłamca z Nowym Wałem się chowa.

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -12

  User

  Proszę przypomnijcie mi ile zarabia miesięcznie pani Kulpa i jakie ma wykształcenie.

 • 4 miesiące temu | ocena +24 / -5

  Donald co z białego kuca zsiadł

  Zakończ tą porażkę z przebudową ulicy Chopina i już nic nigdy nie naprawiaj. Zostaw to nowej kompetentnej władzy. Wystarczy już ,,obwodnic,, bez ścieżek rowerowych i rond dla furmanek.

 • 4 miesiące temu | ocena +29 / -9

  Porażka

  Andrzej Ty już więcej nam dróg nie rób bo znowu tylko zwężenie, ronda, ograniczenia do 40km ale za to szeroka ścieżka rowerowa pewna. Obwodnicę w randze drogi powiatowej już mamy do Orlenu, więc prosimy nie rób już, Twoje remonty to naprawdę porażka.

 • 4 miesiące temu | ocena +25 / -3

  rozczarowany

  A jakie propozycje ma nowy prezydent od rozwoju? jak widze to ciągle to samo. Widać Panie Prezydencie zamienił Pan siekierke na kijek bo nowy zastepca nic nie wniósł tylko pensje bierze i stołek nie jest pusty