Reklama

Jak rozmawiać o pieniądzach na rekrutacji? Krótki poradnik

Opublikowano:
Autor:

Jak rozmawiać o pieniądzach na rekrutacji? Krótki poradnik - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podobno pieniądze to nie wszystko. Ale, jak wskazała ponad połowa badanych w raporcie OLX Praca Know How 2019, to właśnie szansa na większe zarobki jest głównym motywatorem do zmiany pracy. Jak więc rozmawiać o pieniądzach będąc pracodawcą, a jak kiedy jest się potencjalnym pracownikiem?

Podobno pieniądze to nie wszystko. Ale, jak wskazała ponad połowa badanych w raporcie OLX Praca Know How 2019, to właśnie szansa na większe zarobki jest głównym motywatorem do zmiany pracy. Jak więc rozmawiać o pieniądzach będąc pracodawcą, a jak kiedy jest się potencjalnym pracownikiem?

1. Po pierwsze ogłoszenie. Oferta pracy to jeden z bardziej sformalizowanych tekstów, jakie znamy. Czytamy ją po to, by zasięgnąć konkretnych danych. Jedną z nich, obok określenia stanowiska, lokalizacji, wymagań i obowiązków, jest rzecz jasna wysokość wynagrodzenia. Rozmowa o pieniądzach powinna się więc zacząć właśnie od zamieszczenia tej informacji.

- Pracodawca, który zamieszcza w ogłoszeniu widełki płacowe, o 50 proc. zwiększa swoje szanse na udaną rekrutację, bo właśnie o tyle procent więcej odpowiedzi na ogłoszenie dostanie - tłumaczy Paulina Rezmer z serwisu OLX. - Jest to uczciwy komunikat, który wysyłamy do potencjalnego pracownika. Mówi, że nasza firma nie ma nic do ukrycia, a o pieniądzach chcemy rozmawiać otwarcie. Taki zabieg nie tylko uwiarygadnia nas w oczach odbiorcy ogłoszenia, ale też pomaga oszczędzić czas i pieniądze w procesie rekrutacji.

2. Mimo oczywistych korzyści płynących z przestrzegania powyższej zasady, polityka płacowa wielu firm w Polsce wciąż nie zakłada otwartej komunikacji. W dobie szybkiej wymiany informacji pracodawca umieszczający ogłoszenie o pracy w sieci powinien jednak liczyć się z tym, że pytania pytania o zarobki padną prędzej, niż później. Mogą one pojawić się choćby jako odpowiedź na anons zamieszczony w serwisie ogłoszeniowym, czy pierwsze pytanie w rozmowie telefonicznej.

- To moment, w którym nie warto chować głowy w piasek i powiedzieć lub napisać, jakie propozycje finansowe mamy dla potencjalnych pracowników. Im bardziej będziemy kluczyć i unikać pytań, tym większa szansa, że odbije się to na nas negatywnie, np. w formie komentarza czy opinii zamieszczonej w sieci - tłumaczy ekspert OLXa.

3. "A jakie pan/pani ma oczekiwania finansowe?" To pytanie, które możemy usłyszeć w kontrze do swojego o zarobki. Może paść nie tylko na właściwej rozmowie rekrutacyjnej, ale też w rozmowie telefonicznej. Wielu niedoświadczonych w negocjacjach może ono zbić z tropu, dlatego serwis OLX przygotował kalkulator wynagrodzeń, który pomoże przygotować się do takiej rozmowy. Znajdziemy tam minimalne, średnie i maksymalne wynagrodzenia w poszczególnych zawodach i branżach z podziałem na regiony, poziom doświadczenia i wiele innych kryteriów.

4. Benefity. W wielu firmach są one dodatkiem do pensji, dlatego warto napisać o nich w ogłoszeniu. Jeśli twoja firma oferuje prywatną opiekę medyczną, pakiet sportowy albo dofinansowanie wczasów - poinformuj o tym swojego potencjalnego pracownika. Dużą i wymierną wartość mają też szkolenia i kursy, które w ramach umowy zapewnia pracodawca

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE