Reklama

Jak prawidłowo ocieplić dom? Nie popełnij tych błędów!

Opublikowano:
Autor:

Jak prawidłowo ocieplić dom? Nie popełnij tych błędów! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W naszym klimacie zagadnienie uniknięcia strat energii wytwarzanej na potrzeby ogrzewania wszelkiego typu budynków jest szczególnie istotne. Nie trzeba nawet specjalnie przejmować się ekologią – ogromne coroczne oszczędności, jakie można uzyskać ocieplając obiekt już od wielu lat skłaniają do takiej inwestycji niezliczone rzesze właścicieli domów. Prace takie zawsze przyniosą istotną poprawę, jednak to, jak dużą, zależy od sposobu ich wykonania. Walczmy o każdą spaloną w naszej kotłowni złotówkę!

W naszym klimacie zagadnienie uniknięcia strat energii wytwarzanej na potrzeby ogrzewania wszelkiego typu budynków jest szczególnie istotne. Nie trzeba nawet specjalnie przejmować się ekologią – ogromne coroczne oszczędności, jakie można uzyskać ocieplając obiekt już od wielu lat skłaniają do takiej inwestycji niezliczone rzesze właścicieli domów. Prace takie zawsze przyniosą istotną poprawę, jednak to, jak dużą, zależy od sposobu ich wykonania. Walczmy o każdą spaloną w naszej kotłowni złotówkę!

Jesienią nieubłaganie przychodzi mrok, deszcze i... dym

Zmęczeni upalnym latem nierzadko wyczekujemy złotej polskiej jesieni z niecierpliwością, jednak gdy już nadejdzie, popołudniowy spacer bywa niemożliwy. To wcale nie przemysł czy znacznie dziś unowocześniona choć demonizowana węglowa energetyka nie pozwala nam oddychać – sami to robimy na potrzeby ogrzewania własnych domów. Nie każdy gotów jest zdecydować się inwestycję w postaci np. pompy ciepła, zwykły system oparty na kotle również może być jednak dużo mniej uciążliwy. Po pierwsze, właściwie dobierzmy tenże kocioł. Niekoniecznie musi być najnowocześniejszy – najczęstszy problem, to wybór przewymiarowanego, który nie może pracować z optymalną mocą, a więc temperatura spalania jest za niska. Efektem jest ogromne zużycie paliwa, wielka ilość dymu, a także sadzy w kominie, w dłuższej perspektywie grożącej jego niebezpiecznym pożarem.

Po drugie, aczkolwiek, by dobrze dobrać kocioł, o tym powinniśmy pomyśleć najpierw, zadbajmy o jak najlepsze okna i ocieplenie ścian zewnętrznych, co obniży nasze zapotrzebowania na energię. Temu drugiemu warto poświęcić więcej uwagi.

Prace powinny być poprzedzone sporządzeniem fachowego projektu termomodernizacji. Pominięcie tego etapu, co ma miejsce zwłaszcza przy ocieplaniu starych obiektów, grozi zawilgoceniem ścian, zastosowaniem niewłaściwej grubości warstwy izolacyjnej i innymi błędami wykonawczymi.

Wyeliminuj każde miejsce, w którym będziesz tracił ciepło

Konieczne jest zachowanie ciągłości izolacji. To kolejny obszar, w którym wielu popełnia błędy, lekceważąc np. ocieplenie ścian fundamentowych by obniżyć koszty termomodernizacji. Całkowita szczelność bariery cieplnej pozwala tymczasem na dużo większe obniżenie zapotrzebowania na energię, czego przykładem mogą być budowane przez Osiedle Sielanka domki szeregowe w Rudzie Śląskiej gdzie nie zaniedbano w tym zakresie żadnego aspektu.

Nie zawsze przywiązujemy należytą wagę do przygotowania podłoża. Nieprawidłowo oceniamy jego nośność, geometrię, bagatelizujemy naloty. Efektem, zwłaszcza, jeśli zastosujemy także nieodpowiednie, źle rozmieszczone i zamocowane kołki i zły klej, bywa odspojenie izolacji. Płyty styropianowe powinny być ponadto przesunięte względem siebie, co pozwoli uniknąć pęknięć.

Nieoszlifowanie styropianu spowoduje z kolei trudności z uzyskaniem równej powierzchni. Źle można przygotować także tynk, co niesie ze sobą szybkie pokrywania ściany brudem i glonami, a także wyeksponowania miejsc połączeń. Poza tym konieczne jest zachowanie przerw technologicznych, np. przed kołkowaniem i prowadzenie prac przy odpowiedniej pogodzie.

Wszystkich kwestii szczegółowych jest tyle, że braknie nam miejsca, by je nawet wymienić. Rzecz sprowadza się po prostu do tego, by nie oszczędzać nadmiernie, a więc powierzyć takie prace fachowcom. Tylko wówczas naprawdę możemy liczyć na znaczne oszczędności w każdym kolejnym sezonie grzewczym.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE