Reklama

Reklama

Jak polubić przedmioty ścisłe? Podpowiedzą w płockiej Politechnice [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Materiały prasowe

Jak polubić przedmioty ścisłe? Podpowiedzą w płockiej Politechnice [WIDEO] - Zdjęcie główne

foto Fot. Materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedmioty ścisłe są skomplikowane? Tak, jednak - jak przekonują w płockiej filii Politechniki Warszawskiej - można je zrozumieć i, co ważniejsze, polubić. To wszystko dzięki nowemu projektowi on-line, który przygotowano dla wszystkich uczniów szkół średnich.

Reklama

Te internetowe warsztaty powstały dzięki zaangażowaniu wykładowców z Zespołu Matematyki i Fizyki PW filii w Płocku. Uczelnia, przy wsparciu PKN Orlen, przygotowała specjalne, internetowe wykłady, których celem jest zwiększenie zainteresowania przedmiotami ścisłymi wśród młodzieży.

Przygotowano dwa rodzaje zajęć: z matematyki i fizyki. Te pierwsze to "Tajemnice liczb pierwszych", które poprowadzi dr Katarzyna Matczak.

Jak przekonują w Politechnice, na operacjach z wykorzystaniem dużych liczb pierwszych opiera się jeden z systemów kryptograficznych. To dzięki liczbom pierwszym chronione są nasze dane osobowe, możemy bezpiecznie wykonywać operacje bankowe i zakupy w internecie. Częstotliwość występowania liczb pierwszych w zbiorze liczb naturalnych wydaje się całkowicie przypadkowa. Czy to możliwe, aby u samych fundamentów arytmetyki, czymś tak podstawowym rządził chaos?  Czy uda nam się złamać kod liczb pierwszych i udowodnić hipotezy, dotyczące liczb pierwszych? Odpowiedzi na te pytania poznają wszyscy uczniowie szkół średnich podczas wykładu dr Matczak.

Równie ciekawe tezy zostaną postawione podczas internetowych wykładów z fizyki. Zajęcia pod nazwą "Pokazy" prowadzą dr Roman Rumianowski i mgr inż. Bartłomiej Pawlak. Jak zdradzili w uczelni, prezentacja obejmuje wybrane zagadnienia z termodynamiki, mechaniki i elektrostatyki. Każdy pokaz jest opatrzony komentarzem merytorycznym, w którym wyjaśniono prezentowane zjawisko i przypomniano właściwe wzory fizyczne. Na zakończenie przedstawiono przykładowy eksperyment.

 

Wszystkie filmy dostępne są na stronie: pw.plock.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy