reklama

Jak można wreszcie rozbić ten mur?

Opublikowano:
Autor:

Jak można wreszcie rozbić ten mur? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNiepełnosprawni mają problemy z pokonywaniem barier w życiu codziennym, a znalezienie pracy graniczy z cudem. Jak to zmienić, jak pomóc? Choćby w małej skali sytuację stara się ratować projekt „Aktywna integracja w powiecie płockim”.

Niepełnosprawni mają problemy z pokonywaniem barier w życiu codziennym, a znalezienie pracy graniczy z cudem. Jak to zmienić, jak pomóc? Choćby w małej skali sytuację stara się ratować projekt „Aktywna integracja w powiecie płockim”.

Powiat płocki właśnie się pochwalił, że zdobył tytuł „Samorząd Równych Szans 2011” za działania podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych. Tytuł został przyznany w ramach projektu realizowanego przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Przedsięwzięcie współfinansował PFRON.

- To doskonała wiadomość i dowód na ciężką i oddaną pracę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które od wielu już lat nie ustaje w wysiłkach na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i wykluczonych na terenie całego powiatu – mówi starosta Piotr Zgorzelski. – Projekt trwa, rozpoczął się już w 2008 roku. Uczestnicząc w wielu spotkaniach na terenie Domów Pomocy Społecznej i poza nimi, byłem świadkiem jak staje się ważną częścią życia osób dotkniętych niepełnosprawnością. Osoby dotąd pozostające poza społecznym zainteresowaniem dzięki spotkaniom, warsztatom, nauce, stają się otwarte, pewniejsze siebie, gotowe na samodzielne podejmowanie wyzwań – a to właśnie jest celem tej pracy.

Projekt będzie realizowany do 2013 roku i jest współfinansowany z Unii. Celem jest zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w prawie każdej sferze życia, bo często stają one przed prawdziwym murem. Nie tylko w sensie dosłownym, gdy przed wózkiem pojawiają się schody, ale i przed murem obojętności, bierności ze strony innych osób, a często i urzędników.

Aktywizacja zawodowa to szkolenia i kursy, społeczna – wsparcie konkretnych osób dzięki warsztatom z prawnikiem, psychologiem, doradcą a także praca tych specjalistów z konkretnymi rodzinami, potrzebującymi pomocy. W ramach projektu PCPR sfinansował także pomoc medyczną: turnusy rehabilitacyjne, ćwiczenia, terapie psychologiczną. Co roku podopieczni projektu biorą udział w dużej imprezie integracyjnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE