Reklama

Jak może wyglądać Nowy Rynek i sala koncertowa? Wpłynęło kilkadziesiąt opracowań

Opublikowano:
Autor:

Jak może wyglądać Nowy Rynek i sala koncertowa? Wpłynęło kilkadziesiąt opracowań - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwsza wiadomość jest taka, że sąd konkursowy będzie miał z czego wybierać. Druga jest taka, że na razie nie zapoznamy się z zaproponowanymi rozwiązaniami.

Pierwsza wiadomość jest taka, że sąd konkursowy będzie miał z czego wybierać. Druga jest taka, że na razie nie zapoznamy się z zaproponowanymi rozwiązaniami.

W czerwcu 2019 r. ogłoszono konkurs na projekt koncepcyjny budynku sali koncertowej wraz z zagospodarowaniem całego placu Nowy Rynek w Płocku, w tym umieszczenia parkingu. Koszt późniejszych prac na podstawie propozycji nie może okazać się wyższy niż 79 mln 155 tys. 327 zł.

Do udziału w ogłoszonym konkursie zapraszał Urząd Miasta Płocka wraz z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich. W efekcie – w ramach I etapu – miały powstać opracowania studialne obejmujące koncepcję budynku sali koncertowej oraz zagospodarowania placu Nowy Rynek wraz z pasażem Vuka Karadzica i terenami przyległymi (łącznie ok. 9,4 ha). Oznacza to, że na tym etapie uczestnicy konkursu proponują m.in. wygląd budynku przyszłej sali koncertowej, koncepcję rozwiązań dotyczących parkowania (uwzględniając lokalizację miejsc postojowych przyulicznych oraz garażu wielostanowiskowego), a także rozwiązań komunikacyjnych w zakresie ruchu pieszego, rowerowego i samochodowego, mając na uwadze również powiązanie terenu opracowania i terenów sąsiednich. Ponadto proponują ewentualne uzupełnienie istniejącej już zabudowy na terenach przyległych do placu i pasażu, a także sugerują możliwości użytkowania tych terenów.

Do 15 lipca złożono 127 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. Po sprawdzeniu okazało się, że 107 wniosków złożono poprawnie, natomiast 16 miało wady, wnioskodawców wezwano do uzupełnienia braków, co ostatecznie zrobiło jedenastu. Ponadto cztery wnioski nie były rozpatrywane, uznane zostały za nieważne. Pozostało 118 wniosków, a jak się dziś dowiedzieliśmy 45 zespołów zdecydowało się przysłać opracowania studialne (termin dostarczenia upłynął 7 października). Co dalej? Hubert Woźniak z Referatu Informacji Miejskiej w płockim Ratuszu wyjaśnia, że wszystkie opracowania zostaną poddane ocenie przez sąd konkursowy, aby ostatecznie raptem wybrać pięć. Obrady odbędą się w przyszłym tygodniu. Niestety na tym etapie nie poznamy prac, które mogą okazać się kluczowe dla przyszłego wyglądu Nowego Rynku i sali koncertowej. Swoje pomysły najlepsi będą mogli rozwinąć podczas II etapu konkursu (realizacyjnego), jednak ograniczając się do mniejszego obszaru ok. 2,96 ha.

Drugi etap polega na przedstawieniu koncepcji, będącej rozwinięciem rozwiązań z poprzedniego etapu, zawierającej: szczegółową koncepcję architektoniczną obiektu sali koncertowej, szczegółową koncepcję zagospodarowania placu Nowy Rynek i szczegółową koncepcję architektoniczną podziemnego garażu wielopoziomowego. Finalnie powstanie koncepcja, która umożliwi powstanie projektu, jako podstawy do realizacji nowej aranżacji wyznaczonego obszaru. Uczestnik konkursu, którego pracę ośmioosobowy Sąd Konkursowy uzna za najlepszą, zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przedmiotem negocjacji będzie uszczegółowienie pracy konkursowej polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej. Wszystko to oznacza, że na ostateczny wynik konkursu poczekamy jeszcze kilka miesięcy, może nawet do początku 2020 r. (prace konkursowe składać należy do 15 stycznia 2020r. do godz. 15.00, natomiast oficjalne, publiczne ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 31 stycznia 2020r. - zastrzeżono, że wskazane terminy mogą ulec zmianie).

W konkursie przewidziano nagrody (1. nagroda – 70 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej, 2. nagroda – 60 tys. zł, 3. nagroda – 50 tys. zł). Dopuszczono dwie dodatkowe nagrody pieniężne w formie wyróżnień, po 25 000 zł netto dla każdej wyróżnionej pracy konkursowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE