Reklama

Jak dorobić na urlopie rodzicielskim i wychowawczym?

Opublikowano:
Autor:

Jak dorobić na urlopie rodzicielskim i wychowawczym? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Świeżo upieczona mama ma prawo do urlopu rodzicielskiego i wychowawczego. To czas wolny od obowiązków zawodowych, który może w pełni poświęcić na opiekę nad swoim maleństwem. Jeśli jednak pewnego dnia dojdzie do wniosku, że macierzyństwo zbytnio jej nie obciąża, a budżet domowy chętnie przyjmie dodatkowe środki finansowe – może rozejrzeć się za dodatkowym zajęciem zarobkowym.

Świeżo upieczona mama ma prawo do urlopu rodzicielskiego i wychowawczego. To czas wolny od obowiązków zawodowych, który może w pełni poświęcić na opiekę nad swoim maleństwem. Jeśli jednak pewnego dnia dojdzie do wniosku, że macierzyństwo zbytnio jej nie obciąża, a budżet domowy chętnie przyjmie dodatkowe środki finansowe – może rozejrzeć się za dodatkowym zajęciem zarobkowym.

Urlop rodzicielski i wychowawczy tylko przy umowie o pracę

Myśląc o urlopach: rodzicielskim, macierzyńskim i wychowawczym trzeba mieć na uwadze, że uprawnienia do niego mają jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę. Wysokość wypłacana z tego tytułu świadczenia uzależniona jest od długości urlopu. W obliczaniu stawki pomoże kalkulator wynagrodzeń. Narzędzie uwzględnia zarobki, nadgodziny, pracę zmianową i wszelkie składki odprowadzane przez pracodawcę. Kalkulator brutto i netto przyda się w każdym przypadku, by określić kwotę pieniędzy, jaka realnie wpłynie każdego miesiąca na nasze konto.

Dorabianie pracą w zawodzie

Dorabianie pracą w zawodzie może być problemowe, jeśli umowa z pracodawcą mówi o zakazie konkurencji. Taka praktyka wiąże się wówczas z konsekwencją utraty stałego źródła utrzymania. Jest więc dobrym rozwiązaniem jedynie dla mam, które pracują na umowę-zlecenie, umowę o dzieło lub prowadzą własną działalność gospodarczą.

Praca zdalna

Opiekując się dzieckiem znaczną część dnia spędza się w domu. Czas drzemki malucha można wykorzystać na dorabianie pracą zdalną. Przydadzą się do tego np. umiejętności redagowania tekstów, projektowania wnętrz lub ogrodów, tworzenia grafik i promowania firm w social mediach. Wykorzystując domowy komputer i dostęp do Internetu, można zarobić dodatkowe pieniądze bez spuszczania z oka swojej pociechy.

Pracuj jako niania

Ciekawą możliwością zarobienia na urlopie macierzyńskim, opiekuńczym lub wychowawczym jest opieka nad innym dzieckiem. Poświęca się na to czas równolegle z zajmowaniem się własnym maluszkiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE