Reklama

Jak dbać o swój budżet domowy?

Opublikowano:
Autor:

Jak dbać o swój budżet domowy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Żyjemy w czasach, kiedy większość młodych osób wchodzących na rynek pracy posiada problemy finansowe, a nawet długi. Początki kariery zawodowej wiążą się z niskimi zarobkami, ale to nie jedyny powód tej sytuacji. Młodzi ludzie często nie wiedzą jak rozsądnie zarządzać swoim budżetem. Okazuje się, że często pozwalamy sobie na spełnianie zachcianek lub wydajemy pieniądze tylko po to, by zaimponować innym.

Żyjemy w czasach, kiedy większość młodych osób wchodzących na rynek pracy posiada problemy finansowe, a nawet długi. Początki kariery zawodowej wiążą się z niskimi zarobkami, ale to nie jedyny powód tej sytuacji. Młodzi ludzie często nie wiedzą jak rozsądnie zarządzać swoim budżetem. Okazuje się, że często pozwalamy sobie na spełnianie zachcianek lub wydajemy pieniądze tylko po to, by zaimponować innym.

Jak kontrolować wydatki?

Koszty życia ciągle rosną, dlatego warto poznać zasady, które pomogą Ci uniknąć zadłużenia już w młodym wieku. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób stale kontrolować swoje wydatki za pomocą prostych kroków.

1. Przeprowadź analizę swoich miesięcznych wydatków

Warto poświęcić trochę czasu i przez kilka miesięcy sumiennie zbierać wszystkie rachunki i zapisywać wydatki. To pozwoli Ci na szczegółową analizę. Dowiesz się, na co przeznaczasz swoje pieniądze. Gwarantujemy, że szybko odnajdziesz źródło Twojego problemu i dowiesz się, dlaczego ciągle jesteś pod kreską.

2. Sporządź plan wydatków

Kiedy już sprawdziłeś, w którym miejscu popełniasz błąd i w jakich obszarach musisz ograniczyć wydatki, przejdź do planowania swojego budżetu domowego. Możesz zrobić to w sposób tradycyjny, na kartce papieru. My polecamy jednak użycie standardowego komputerowego arkusza kalkulacyjnego. Dzięki temu szybko policzysz wszystkie dane.

Na początek wypisz wszystkie swoje źródła dochodu. Nie zapomnij o okresowych premiach oraz dodatkowych zleceniach. Kiedy uzyskasz już sumę pieniędzy, którą możesz rozdysponować w ciągu miesiąca, możesz przejść do spisywania wydatków. Zacznij od stałych opłat, których nie możesz uniknąć oraz podstawowych potrzeb takich jak wyżywienie. Potem przejdź do wydatków okazjonalnych, które nie powtarzają się co miesiąc. Ostatnią grupę przeznacz na ewentualne rozrywki oraz nieplanowane wydatki.

bitcoin-profit-zaplanuj-wydatki.jpg

 

 

3. Zadbaj o swój system oszczędzania

Na tym etapie wiesz już, ile zostanie Ci pieniędzy po wykonaniu obowiązkowych opłat. To jest moment w którym warto wdrożyć plan oszczędzania. Warto zacząć od małych kroków. Zamień wyjścia ze znajomymi na spotkania domowe. Na wiosnę zamiast jeździć autem, przesiądź się na rower. Dodatkowe pomysły znajdziesz również w drugiej części artykułu. Drobne zmiany na początek nie dadzą znaczących oszczędności, ale z czasem pomogą Ci wykształcić dobre nawyki. Po kilku latach na pewno odczujesz zmianę w swoim budżecie.

4. Przemyśl sposoby na skuteczne inwestowanie

Kiedy już uda Ci się zgromadzić pierwsze oszczędności, możesz pomyśleć nad bezpiecznymi sposobami na inwestowanie. Jeśli nie masz doświadczenia w tym obszarze, polecamy Ci wybór sprawdzonego brokera lub jednego z zautomatyzowanych rozwiązań. W przypadku kryptowalut polecamy Ci robota Bitcoin Profit.

Przestrzeganie powyższych zasad pomoże Ci uniknąć problemów finansowych. Zgromadzisz również pierwsze oszczędności. Ta droga nie jest jednak rozwiązaniem dla każdego. Młodzi ludzie zazwyczaj myślą o kupnie mieszkania. Mało kto jest w stanie uzbierać tyle oszczędności, aby uniknąć kredytu. W takim przypadku warto pamiętać o dwóch zasadach:

  • Przeanalizuj, czy rata kredytu nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu domowego.
  • Upewnij się, że rozumiesz wszystkie zapisy umowy. Najważniejsze są całkowite koszty zobowiązania oraz warunki spłaty.

bitcoin-profit-zaplanuj-wydatki.jpg

 

 

Jak dodatkowo ograniczyć wydatki?

Kiedy już podaliśmy Ci ogólny zarys tego, jak dbać o budżet domowy, warto przybliżyć kwestię ograniczania wydatków. Wielu z nas wydaje się, że wysokość ponoszonych opłat jest niezależna od nas. Dlatego podpowiadamy Ci dodatkowe pomysły na to, jak znacznie ograniczyć wydatki.

1. Planuj zakupy i posiłki

Nie oszukujmy się - większość z nas nie planuje posiłków z wyprzedzeniem, ani nie przygotowuje się zbytnio przed zakupami. Jednak warto to robić, aby znacznie zaoszczędzić. Polecamy Ci jedną z aplikacji, która pokazuje aktualne promocje w sklepach. Dzięki temu szybko zorientujesz się, w którym markecie znajdziesz potrzebne produkty w najniższych cenach.

Zanim wybierzesz się do sklepu przygotuj listę. Kupuj tyle ile potrzebujesz, a nie na zapas. Szczególnie jeśli chodzi o produkty świeże, takie jak pieczywo, owoce, czy warzywa. Wyjątkiem są wielopaki produktów, które używasz na co dzień i które nie psują się szybko.  Nie idź na zakupy głodny i unikaj zabierania ze sobą dzieci. Jeśli chcesz zaoszczędzić, musisz pozostać skupiony na tym co robisz.

Spróbuj wykształcić w sobie nawyk nie wyrzucania jedzenia. Jeśli planujesz rosół, następnego dnia przygotuj zupę pomidorową. Warzywa i mięso z zupy można wykorzystać jako farsz do pierogów. Masz bardzo dużo możliwości, wystarczy ich poszukać.

2. Dbaj o oszczędzanie wody, prądu oraz ogrzewania

Nie musisz drastycznie się ograniczać, aby zaoszczędzić. Jednak warto wprowadzić kilka prostych zasad, które znacznie zmniejszą Twoje rachunki. Na co dzień wybieraj szybki prysznic zamiast kąpieli. Uszczelnij okna przed zimą. Wybieraj energooszczędne urządzenia i pamiętaj o gaszeniu światła po opuszczeniu pokoju. Zamiast tradycyjnego mycia naczyń wybierz zmywarkę. Na początku będzie Ci trudno przestrzegać wszystkich zasad. Jednak z czasem Twoje działania przekształcą się w dobre nawyki. W dłuższej perspektywie czasu zobaczysz korzystne zmiany w wysokości rachunków.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE