Reklama

Jak dbać o samochód klasyczny?

Opublikowano:
Autor:

Jak dbać o samochód klasyczny? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zabytkowe auto wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, nieco odmiennych niż w przypadku współczesnych samochodów. Jak dbać o klasyczny pojazd tak, aby prezentował się jak za czasów swej największej świetności?

Zabytkowe auto wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, nieco odmiennych niż w przypadku współczesnych samochodów. Jak dbać o klasyczny pojazd tak, aby prezentował się jak za czasów swej największej świetności?

Polski rynek samochodów klasycznych ma się coraz lepiej. W naszym kraju zarejestrowano do tej pory ponad 55 tys. aut zabytkowych. Pasjonujące hobby, jakim jest kolekcjonowanie samochodów klasycznych, wymaga jednak pieniędzy, poświęcenia i troski.

Ubezpiecz auto

Właściciele samochodów zabytkowych są zwolnieni z obowiązku wykupienia polisy OC dla swoich pojazdów – pod warunkiem jednak, że nie poruszają się nimi po drogach. Jeśli jednak wyjeżdżają w trasę, to samochód musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, podobnie jak każde auto. Ukłonem w stronę posiadaczy zabytkowych pojazdów jest jednak fakt, że nie muszą nabywać polisy całorocznej – wystarczy wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia na czas eksploatacji auta. Najkrótszy okres trwania polisy to 30 dni, najdłuższy – 12 miesięcy. W Polsce można już znaleźć oferty ubezpieczycieli skierowane do właścicieli samochodów klasycznych, choć brakuje wciąż firm wyspecjalizowanych w tej dziedzinie, takich jak Lancaster Insurance i jej oferty www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/, działająca na rynku brytyjskim.

Przeglądy i pielęgnacja auta

Serwisowanie auta klasycznego może przysporzyć pewnych problemów – niewielu mechaników specjalizuje się w tego typu samochodach. Dlatego to zazwyczaj właściciel musi stać się ekspertem w tej dziedzinie. Warto jak najwcześniej zainteresować się dostępnością oryginalnych części do wybranego modelu oraz gromadzić je, aby awaria nas nie zaskoczyła. Niezwykle istotne są też częste oględziny samochodu pod kątem rdzewienia. Zaczątków rdzy należy pozbywać się niezwłocznie – w przeciwnym razie korozja może silnie się rozwinąć i błyskawicznie zniszczyć auto.

Zabytkowy samochód nie może być czyszczony preparatami przeznaczonymi do współczesnych samochodów. Podczas pielęgnacji zwróćmy uwagę na dokładne umycie pojazdu oraz na woskowanie, które ochroni karoserię i lakier przed zniszczeniem. Ze szczególną troską należy dbać o elementy chromowane, dla których rdza jest szczególnie groźna. Do pielęgnacji powierzchni chromowanych służą specjalne woski, pasty oraz waty polerskie. Pamiętajmy również o regularnym usuwaniu wszelkich zabrudzeń, gdyż mogą one rozpocząć proces korozji. Dzięki takiej pielęgnacji zabytkowe auto będzie wyglądało jak spod igły.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE