Reklama

Reklama

Jacek Ozdoba zapowiada system kaucyjny. Sprawdźcie, ile może kosztować puszka i plastikowa butelka

Opublikowano: pon, 10 maj 2021 19:05
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Jacek Ozdoba zapowiada system kaucyjny. Sprawdźcie, ile może kosztować puszka i plastikowa butelka - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Możliwe, że już w 2022 r. w Polsce wejdą w życie przepisy, wprowadzają system kaucji nakładanych na plastikowe butelki i puszki. Rząd pracuje nad odpowiednimi przepisami.

Reklama

Temat nie jest nowy, ale ciekawe informacje na ten temat zdradził ostatnio Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, cytowany przez money.pl. 

Przypomnijmy, że 30-letni prawnik był radnym Warszawy, a w 2019 r. w brawurowym stylu z doskonałym wynikiem został posłem ziemi płocko-ciechanowskiej. W 2020 r. został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu, a następnie po przekształceniu instytucji na identyczne stanowisko w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Morze plastiku zaczyna nas zalewać, co staje się niebezpieczne dla środowiska. Dlatego rząd pracuje nad przepisami, które wprowadzą system kaucji nakładanych na plastikowe butelki oraz puszki. Rozwiązanie to ma ułatwić odzyskiwanie opakowań, które mogą zostać poddane recyklingowi. 

- Mam nadzieję, że od 1 stycznia przyszłego roku taki projekt już będzie funkcjonował. Pamiętajmy, że ci, którzy będą musieli wprowadzić system kaucyjny, będą mieli czas, by się do tego dostosować - mówi Jacek Ozdoba, cytowany przez money.pl.

Zaznaczył, że wejście pełnego systemu kaucyjnego sporo potrwa, ale realnie  powinien on zacząć funkcjonować już w 2022 r. Zwłaszcza, że odbiór w społeczeństwie jest pozytywny, Polacy chcą systemu kaucyjnego. 

Dla konsumentów ważne jest, ile wyniesie kaucja za puszkę i plastikową butelkę? W Niemczech w przeliczeniu to ponad 1 zł, raczej nie ma szans na tak wysoką stawkę w naszym kraju. 

Zdaniem polskich producentów żywności kaucja za butelkę powinna wynosić przynajmniej 50 groszy, bo plastik drożeje. Jacek Ozdoba uważa, że stawki za puszkę i plastikową butelkę powinny być różne, ale nie podał ich wysokości.

- Nie chciałbym wyrokować, nie ma decyzji z tym zakresie – podkreśla Jacek Ozdoba w rozmowie z money.pl. 

Jego zdaniem to producenci żywności mieliby odpowiadać za wprowadzenie i działanie systemu.

Zdaniem specjalistów koszt całego systemu zbierania opakowań to nawet 5 mld zł w ciągu 10 lat. Wstępne szacunki wiceministra Ozdoby opiewały na 23 mld zł.

Pewne jest, że musimy w Polsce iść w tym kierunku, bo decyzją Unii państwa płacą karę za brak osiągnięcia założonego poziomu recyklingu. Tzw. plastic tax obowiązuje od początku br. Selektywna zbiórka tworzyw sztucznych musi osiągnąć poziom 77 proc. do 2025 r. Obecnie w Polsce jest to tylko 40 proc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -0

  Love and Rockets

  Ozdoba na prezydenta Płocka. Miasto wstałoby z kolan.

 • 5 miesięcy temu | ocena +5 / -18

  scorpion

  To się niejaki Ozdoba przysłużył płockim wiochowym bezrozumnym klęcznikom, co na niego namiętnie zagłosowali. . Za CO2 już wiocha płaci, Wkrótce za tlen od Obajtka zapłacicie skansenowe bezmózgi !

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

   lecz się

   jesteś przepełnionym nienawiścią fanatykiem, pewnie uważasz się za bardzo tolerancyjną i otwartą osobę, lewaku:(

 • 5 miesięcy temu | ocena +5 / -0

  NN

  Kaucja na plastiki i puszki??! A z butelkami szklanymi wyszło? Nie? A to było o wiele prostsze...

 • 5 miesięcy temu | ocena +16 / -18

  oto jak kłamczuch z PIS?

  wprowadza i sankcjonuje podatek na plastyki na ktory zgodził sie kłamca sądowy - MoRAWIECKI, zwany też pinokiem!!! .... zgodził sie na wprowdzenie prze UnieEuropejska podatku na plastyki? teraz kłamczuch kombinuje jak go wprowadzić? to sa takie jego nowe kredyty frankowe?

 • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -2

  Mahdi

  Odkrył nowy świat. W Szwecji od lat 90 jest taki system. Kupuje 4 napoje litrowe i z tych buteleczek potem mogę sobie kupić następny napój

 • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -18

  Dzięki PISiakom świadomość prawna społeczeństwa rośnie

  a nawet 17-latek jest w stanie załatwić na szaro spisionego policjanta, tego to chyba dotychczas za żadnej władzy? Ten film powinien być wyświetlany w każdej szkole. facebook.com/Adi.TV00/posts/131121092395872

 • 5 miesięcy temu | ocena +4 / -6

  W mieście

  Komuny to się nie spodoba w Płocku wszystko jest na nie

 • 5 miesięcy temu | ocena +7 / -0

  Ech

  Problemem nie są butelki używane w domach, bo te idą do kosza. Problemem są brudasy chlające np. w lesie. Tym żadna kacja nie pomoże.

  • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -14

   truteń

   chlające np. w lesie, a tak bez przykładu, to gdzie mają chclać?....no. może na pielgrzymkach pod parasolem władzy watykańskiej ? W tygodniu jest praca, a w niedziele i święta musi być rozrywka, odpowiednio zakrapiana. Jak się byle jak ochrzczonym nie podoba, to won to zakłamanej spedolonej stolicy apostolskiej !