Reklama

Instalacja stanęła dziś przed ratuszem

Opublikowano:
Autor:

Instalacja stanęła dziś przed ratuszem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwadzieścia pięć urn - to instalacja, która dziś, w 25. rocznicę wyborów z 1989 r. stanie w kilkudziesięciu miastach Polski. Również w Płocku. Zobaczcie, co jeszcze będzie się działo z okazji ćwierćwiecza pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Dwadzieścia pięć urn - to instalacja, która dziś, w 25. rocznicę wyborów z 1989 r. stanie w kilkudziesięciu  miastach Polski. Również w Płocku. Zobaczcie, co jeszcze będzie się działo z okazji ćwierćwiecza  pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Solidarność, wolne wybory, 4 czerwca - to słowa odmieniane dziś przez wszystkie przypadki - dokładnie dziś mija 25 lat od pierwszych takich wyborów w Polsce po II wojnie światowej. Organizatorzy wydarzeń, upamiętniających 4 czerwca chcą przywołać wspomnienia tej ogromnej nadziei i pragnienia wolności, które rozbudziły się w milionach Polaków dzięki "Pani S" w latach 80. Jak zapowiada biuro prasowe Ratusz, również w Płocku nie zabraknie happeningów i imprez nawiązujących do wydarzeń sprzed ćwierć wieku.

Przed ratuszem stanęła np. instalacja przestrzenna z 25 urnami, do których płocczanie mogą wrzucać życzenia dla Polski. Za biurem prasowym podajemy rozkład tego, co się będzie działo dziś, w środę, 4 czerwca:

8.00 – 21.00 – instalacja przestrzenna Urny Wolności (miejsce: Stary Rynek)

Przed płockim Ratuszem, jak w ponad 30. miejscach największych miast kraju, ustawionych zostanie 25 takich samych urn wyborczych. W ciągu całego dnia będą mogli spotkać się wokół nich starsi i młodsi mieszkańcy, by wspominać tamto zwycięstwo i wrzucać do urn kartki z życzeniami dla Polski.

9.00 – 13.00 - „Otwarte Mistrzostwa Płocka w skoku wzwyż – 25 lat Wolności” - zawody lekkoatletyczne dla dzieci (miejsce: Stary Rynek).
Otwarte Mistrzostwa Płocka w skoku wzwyż rozegrane zostaną w tym roku po raz drugi. Zawody są przedsmakiem rywalizacji, która czeka nas na rynku w ramach kolejnej edycji Międzynarodowego Mityngu Lekkoatletycznego Orlen Cup. Tegoroczna edycja odbywa mistrzostw odbywa się pod hasłem „25 LAT WOLNOŚCI”, a organizatorzy chcieliby, żeby zawody były hołdem dla wszystkich, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym kraju.

godz. 9.30 - „Kino Wolności” seans szkolny filmu „Przesłuchanie”. (miejsce: „NoveKino Przedwiośnie”)

Tym razem, w ramach cyklu „Kino Wolności” zaprezentowany zostanie zrekonstruowany film „Przesłuchanie" w reż. Ryszarda Bugajskiego z 1982 roku. Jest to film-legenda, określony przez władze jako „najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL".
Wstęp wolny dla grup zorganizowanych, wymagane jest jednak wcześniejsze zgłoszenie. Szczegóły informacji:1989.plock.eu

godz. 9.45 – 10.20 - Happening „Rok Wolności – rokiem radości”
Happening „Rok Wolności – rokiem radości” wpisujący się w obchody Roku Wolności w Płocku, zostanie przeprowadzony w Alei Roguckiego. Organizatorem akcji jest Gimnazjum nr 5 im. Zygmunta Padlewskiego w Płocku. Udział w happeningu wezmą uczniowie gimnazjum, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego, dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Płocku i Miejskiego Przedszkola nr 16.

Happening zakłada przemarsz od Kościoła św. Jadwigi Królowej do ul. Tysiąclecia, utworzenie „żywej flagi Polski” i wypuszczenie przez dzieci gołębi symbolizujących postawę otwartości, pokoju i radości. Inicjatywę wspiera Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Płock. Charakter wydarzenia jest otwarty i każdy może się do niego przyłączyć!

17.00 – 20.00 - druga edycja Międzynarodowego Mityngu Lekkoatletycznego Orlen Cup również wpisywać się będzie w obchody rocznicy wyborów 4 czerwca jako element projektu „Płock 1989 – Rok Wolności. (szczegóły orlencup.pl)

18.00 - „Kino Wolności” - seans otwarty filmu „Przesłuchanie” w NovymKinie Przedwiośnie.

18.00 -  wystawa "Płocczanie dla Niepodległej" - Muzeum Mazowieckie,
otwarcie wystawy „1914 • 1939 • 1944 • 1989 Płocczanie dla Niepodległej” . Zorganizowana w rocznicę doniosłych, choć okupionych cierpieniem, wydarzeń XX wieku, przywoła pamięć o ludziach, których spoiła wspólna idea walki o życie i godność. Przypomni czyny i sylwetki Tych, którzy na frontach obu wojen światowych, na barykadach Powstania Warszawskiego, w szeregach Ruchu Solidarnych walczyli w imię Niepodległej Ojczyzny. Podkreśli rangę wydarzeń, które wywarły przemożny wpływ na losy naszego kraju. Podniesie wartość Wolności, trzykrotnie wydzieranej przez Polaków w ciągu jednego stulecia.Ekspozycja zaprezentuje bogaty i reprezentatywny wybór zabytków pochodzących ze zbiorów własnych Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie oraz prywatnych kolekcji płocczan. Wystawa potrwa do połowy listopada bieżącego roku. Wystawa czynna do 16 listopada 2014 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE