Inflacja w Polsce nie zwalnia tempa. Główny Urząd Statystyczny wyliczył o ile w ciągu roku zdrożały towary i usługi. Jak wskazują eksperci, największy wpływ na to mają wzrosty cen i paliwa.
W porównaniu do sierpnia 2020 roku transport podrożał o 17,7%, użytkowanie mieszkania, domu i nośniki energii o 6,9%, restauracje i hotele o 6,6%, a rekreacja i kultura o 5,8%.
Co konkretnie zdrożało najbardziej? Mięso drobiowe poszło w górę aż o 24,5%. Warzywa zdrożały o 7,9 %, mięso wołowe o 6,1%, pieczywo o 6,6%, napoje bezalkoholowe o 6,6%.
Więcej niż przed rokiem płacimy też za nośniki energii - za prąd o 9,5% więcej, gaz o 8,1% więcej, opał 2,7% więcej. Znacznie podrożał także wywóz śmieci - średni wzrost w kraju w porównaniu do sierpnia 2020 roku to 21,9%.
Droższe jest praktycznie wszystko - turystyka (9,7%), usługi telekomunikacyjne (4,8%), książki (2,9%), usługi lekarskie (5,9%), a nawet artykuły higieny osobistej (1,3%).
Tańsze niż przed rokiem według statystyk GUS są odzież, telefony, aparaty i kamery.
Eksperci przewidują, że wzrosty cen utrzymają się przynajmniej do końca roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.