Reklama

Ilu jest stulatków w Płocku i powiecie płockim? Najwięcej na północnym Mazowszu

Opublikowano:
Autor:

Ilu jest stulatków w Płocku i powiecie płockim? Najwięcej na północnym Mazowszu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdy stulatek otrzymuje specjalne świadczenie honorowe. Wysokość tej "dodatkowej emerytury" dla osób, które ukończą 100 lat, od marca 2019 r. do lutego 2020 r. wyniesie ponad 4 tys. zł.

Każdy stulatek otrzymuje specjalne świadczenie honorowe. Wysokość tej "dodatkowej emerytury" dla osób, które ukończą 100 lat, od marca 2019 r. do lutego 2020 r. wyniesie ponad  4 tys. zł.

Dokładnie chodzi o wypłacaną co miesiąc kwotę 4 003,88 zł. Jednak wysokość tej kwoty bywa różna. Dlaczego? Wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

- Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego roku następnego.

Od marca 2018 r. do końca lutego 2019 r. świadczenie honorowe przyznaje się w wysokości 3 731,13 zł brutto. Rok wcześniej było to 3 536,87 zł, dwa lata - 3 408,62 zł. Dlatego nowa kwota w okresie od marca 2019 r. do lutego 2020 r., może sprawić seniorom jeszcze większą radość. Aby załapać się na świadczenie trzeba jednak dożyć sędziwego wieku, ukończyć 100 lat. Nie potrzebne są tu żadne wnioski, czy formularze. Świadczenie honorowe przyznawane jest automatycznie, natomiast wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie może przekazywać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W północnej części województwa mazowieckiego ZUS wypłaca je obecnie 37 osobom. Liczba stulatków otrzymujących świadczenie honorowe z ZUS w poszczególnych powiatach:
9 stulatków – powiat płocki (oraz Płock)
6 stulatków – powiat ostrowski
4 stulatków – powiat ostrołęcki (oraz Ostrołęka)
4 stulatków – powiat wyszkowski
3 stulatków – powiat makowski
3 stulatków – powiat pułtuski
2 stulatków – powiat mławski
2 stulatków – powiat płoński
2 stulatków – powiat sierpecki
1 stulatek – powiat ciechanowski
1 stulatek – powiat przasnyski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE