Reklama

Ile miesięcznie będzie zarabiał prezes Orlenu? Ustalono zasady

Opublikowano:
Autor:

Ile miesięcznie będzie zarabiał prezes Orlenu? Ustalono zasady - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Walne Zgromadzenie PKN Orlen we wtorek zaakceptowało większością głosów projekty zgłoszone przez Ministerstwo Energii zawierające zapisy dotyczące zasad wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej w koncernie.

Walne Zgromadzenie PKN Orlen we wtorek zaakceptowało większością głosów projekty zgłoszone przez Ministerstwo Energii zawierające zapisy dotyczące zasad wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej w koncernie.

Ustalono, że członkowie zarządu będą otrzymywali wynagrodzenie składające się z części stałej i zmiennej. Ta druga, uzupełniająca będzie uzależniona od realizacji celów zarządczych (nie może przekroczyć 100 proc. wynagrodzenia stałego). Naliczanie powinno odbywać się w skali rocznej, kiedy już zostanie zatwierdzone sprawozdanie z działalności spółki wraz ze sprawozdaniem finansowym, natomiast zarząd uzyska absolutorium za poprzedni rok obrotowy. Wspomniane już cele zarządcze to m.in. wzrost zysku, zwiększenie nakładów inwestycyjnych na rozwój, wdrażanie innowacji, wzmocnienie efektywności kosztowej, utrzymanie optymalnego poziomu zadłużenia, przygotowanie długookresowej strategii w zakresie bezpieczeństwa dostaw, zaopatrzenia i magazynowania energii (paliwa, energia elektryczna i ciepło) oraz zwiększenie zwrotu z inwestycji dla akcjonariuszy.

Z kolei część stała nie będzie mogła przekroczyć wartości od 7 do 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Propozycje, które zaakceptowano, różnią się od tych, które proponował Nationale Nederlanden OFE. Fundusz chciał, aby prezes zarabiał od 27 do 33-krotności, a pozostali członkowie zarządu od 23 do 29-krotności, przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez GUS. Zgodnie z ostatnim komunikatem chodzi o kwotę 4 tys. 403 zł i 78 groszy. Oznacza to, że prezes Wojciech Jasiński w ramach części stałej i zgodnie z nowymi zasadami może miesięcznie zarobić od 30 tys. 826 zł do ponad 66 tys. zł. 

To znacznie mniej niż zarabiał jego poprzednik, Jacek Krawiec, którego pensja z premią liczyły się w milionach złotych.

[ZT]12017[/ZT]

W przypadku zarządu przewidziano zawieranie umowy o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji z obowiązkiem świadczenia osobistego. Treść umowy określi rada nadzorcza.

Ustalono także zasady wynagrodzenia członków rady nadzorczej (to obecnie siedem osób: przewodnicząca Angelina Anna Sarota, wiceprzewodniczący Radosław Kwaśnicki, sekretarz Mateusz Bochacik, pozostali członkowie: Agnieszka Krzętowska, Artur Gabor, Adrian Dworzyński i Wiesław Protasiewicz). Będzie to iloczyn przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale poprzedniego roku obrotowego, ogłoszonego przez GUS i mnożnika 2,2 w przypadku przewodniczącego rady oraz mnożnika 2 dla członków rady.  

[ZT]14249[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE