Reklama

Ile jest wolnych miejsc na parkingu? Przy każdym wjeździe pokaże tablica

Opublikowano:
Autor:

Ile jest wolnych miejsc na parkingu? Przy każdym wjeździe pokaże tablica - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy wiadukcie stanie tablica elektroniczna informująca, czy znajdziemy wolne miejsce na nowym parkingu w pobliżu zoo. Kiedy wjedziemy, nasz pojazd powinna uchwycić kamera, dalej informacja zostanie przekazana do systemu, który zadba o aktualizację danych na tablicy w zakresie dostępnych miejsc dla kolejnego kierowcy.

Przy wiadukcie stanie tablica elektroniczna informująca, czy znajdziemy wolne miejsce na nowym parkingu w pobliżu zoo. Kiedy wjedziemy, nasz pojazd powinna uchwycić kamera, dalej informacja zostanie przekazana do systemu, który zadba o aktualizację danych na tablicy w zakresie dostępnych miejsc dla kolejnego kierowcy.

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na realizację nowego układu drogowego. Parking w sąsiedztwie zoo wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi do niego i infrastrukturą w systemie „zaprojektuj i wybuduj” powstanie dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Nowy układ drogowy ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo, tak by mogły poruszać się zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe dojeżdżające do zaplecza ogrodu, a przede wszystkim by te ostatnie nie blokowały pozostałych uczestników ruchu. Na połączeniu z wiaduktem, a także w okolicach zaplecza zoo mają powstać łuki o promieniu do 10 m. - Należy przewidzieć ewentualną konieczność wybrukowania na łukach część powierzchni oraz wyniesienia jej w celu zapobiegnięcia najeżdżaniu przez pojazdy osobowe, a umożliwiając w ten sposób swobodniejszy przejazd samochodom ciężarowym - czytamy w dokumentacji. Na razie jednak mamy drogę dojazdową z płyt betonowych o długości 320 m. i szeroką na 4,5 m., bez chodnika czy odwodnienia, czyli zarówno znalezienie wykonawcy, jak i wszystkie prace przed nami. W przetargu ogłoszonym przez Miejski Zarząd Dróg liczy się okres udzielonej gwarancji (40 proc.) oraz cena (60 proc.). Oferty można zgłaszać do 15 lutego.

Już od dawna mówiło się nowym wiadukcie i parkingu. Wiadomo, że stary wiadukt pozostanie na swoim miejscu do momentu powstania nowego z chodnikiem po jednej stronie i ścieżką dla rowerów i małym parkingiem dla jednośladów po drugiej. Projektowany wiadukt i droga z płyt będą stanowiły połączenie z al. Kilińskiego i ul. Norbertańską, umożliwią dojazd do projektowanego parkingu, zaplecza zoo, strzelnicy i zamieszkanej posesji.

[ZT]16238[/ZT]

Ogłoszony przez MZD przetarg obejmuje zaprojektowanie i budowę parkingu na 130 miejsc postojowych dla samochodów osobowych o wymiarach 2,5 na 5 m., w tym sześciu dla osób niepełnosprawnych o wymiarach 3,6 na 5 m., wraz z jezdniami manewrowymi (dla pojazdów osobowych – szerokość jezdni 5.00 m.). W rozwiązaniach projektowych trzeba uwzględnić możliwość wyznaczenia większej liczby miejsc postojowych przy wykorzystaniu tej samej powierzchni terenu (max do 0,5 ha wraz z drogami dojazdowymi).

Od strony zaplecza zoo, czyli po północnej stronie parkingu buforowego, powstanie „wykończona estetycznie” ściana oporowa o długości 63 m i wysokości od 4,5 do 5 m. Dodatkowo parking będzie otoczony wysokim na dwa metry ogrodzeniem. Parking - w założeniu - ma być typu: Park&Ride (P&R), Park&Bike (P&B) oraz Park&Go (P&G), czyli można tu zostawić auto, aby w dalszą drogę udać się autobusem, rowerem lub pieszo.

Do parkingu dotrzemy ciągiem pieszo-jezdnym o długości ok. 340 m. z nawierzchnią z płyt betonowych o wym. 3,0 x 1,5 m. W tym celu dojdzie do poszerzenia istniejącej drogi. Droga będzie się łączyć bezpośrednio z projektowanym i planowanym do wybudowania wiaduktem drogowym nad linią kolejową nr 33 Kutno–Brodnica w ciągu al. Kilińskiego w Płocku. Połączenie wiaduktu z ciągiem pieszo jezdnym zostanie wykonane z uwzględnieniem dostosowania wysokościowego. Zanim jednak to nastąpi, wcześniej należy zaprojektować i wykonać odprowadzenie wód opadowych i roztopowych.

Jak czytamy w dokumentacji, zieleń kolidująca z projektowanym układem drogowym i parkingowym zostanie usunięta. Drzewa pozostawione na placu budowy, przewidziane do pozostawienia, należy zabezpieczyć, z kolei w zamian za drzewa i krzewy do usunięcia (na mocy zezwolenia) wykonawca na własny koszt dokona "odpowiednich nasadzeń we wskazanych lokalizacjach i terminach".

Obecnie jest tylko kilka latarni należących do miasta przy wiadukcie od strony zoo. W dodatku oświetlenie jest częściowo wyłączone z eksploatacji. Stare elementy zostaną zdemontowane, a docelowo pojawi się nowe oświetlenie typu LED z autonomicznym ograniczeniem poboru mocy w godzinach pełno-nocnych, umieszczone wzdłuż ciągu pieszo-jezdnego, a także na samym parkingu i wiadukcie. Styl i typ latarni oświetleniowych winien nawiązywać do rozwiązań przyjętych w ramach opracowania obejmującego oświetlenie ul. Kilińskiego i wiaduktu.

Nowy parking od innych będzie wyróżniał zaprojektowany i wykonany system liczący przez całą dobę pojazdy wszystkich kategorii wjeżdżające na parking wraz z aktywną tablicą informującą o ilości wolnych miejsc. Tablica wykonana w technologii LED stanie przy wjeździe na wiadukt kolejowy i ma współgrać w przyszłym Inteligentnym Systemem Sterowania (ITS). Do detekcji pojazdów będą wykorzystane kamery, ma się pojawić także osobna cyfrowa kamera z wbudowanym oświetlaczem podczerwieni rejestrująca wjazd na parking z częściowym obrazem z placu. Nagrania będą archiwizowane przez pięć dni. System powinien posiadać awaryjne podtrzymanie w przypadku braku zasilania min. na 15 minut w zakresie zliczania i zapamiętania ilości pojazdów. W przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej, po przywróceniu zasilania, powinien wskazywać poprawną ilość pojazdów.

Termin realizacji zadania wyznaczono na 29 listopada 2019 r.

 

Wykorzystane materiały graficzne - dokumentacja przetargowa MZD

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE