Reklama

Ich specjalnością są widowiskowe akrobacje w powietrzu. Otrzymali wsparcie PKN Orlen

Opublikowano:
Autor:

Ich specjalnością są widowiskowe akrobacje w powietrzu. Otrzymali wsparcie PKN Orlen - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ORLEN Team funkcjonuje przeszło 20 lat. Występujący w nim zawodnicy startują w rajdach terenowych, rajdach płaskich, kartingu, Formule 1, żużlu i zawodach motoparalotniarskich oraz wodnej Formule 1. Do ORLEN Teamu należą tacy sportowcy, jak Robert Kubica, Jakub Przygoński i Bartłomiej Marszałek. A teraz dołączyła jedna z czołowych światowych formacji akrobacji samolotowej – Grupa Akrobacyjna Żelazny.

ORLEN Team funkcjonuje przeszło 20 lat. Występujący w nim zawodnicy startują w rajdach terenowych, rajdach płaskich, kartingu, Formule 1, żużlu i zawodach motoparalotniarskich oraz wodnej Formule 1. Do ORLEN Teamu należą tacy sportowcy, jak Robert Kubica, Jakub Przygoński i Bartłomiej Marszałek. A teraz dołączyła jedna z czołowych światowych formacji akrobacji samolotowej – Grupa Akrobacyjna Żelazny.

PKN Orlen wciąż angażuje się w sponsoring sportowy. Tym razem podniebny...

– Poprzez zaangażowanie w sponsoring sportowy zwiększamy rozpoznawalność naszej marki, co przekłada się również na korzyści biznesowe. Wzmacnianie brandu Orlen jest szczególnie ważne zagranicą. Proces zmierzający do rebrandingu naszych zagranicznych stacji paliw wspomagamy będzie m.in. współpracą z Grupą Akrobacyjną Żelazny, która ma na swoim koncie występy nie tylko w Europie, ale i na całym świecie – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.

W ramach dwuletniej umowy przewidziano m.in. umieszczenie nazwy sponsora w tytule zespołu, promocję marki Orlen na kadłubach i skrzydłach samolotów akrobacyjnych oraz samolocie AN-2 i kombinezonach. Integralną częścią wsparcia będzie również paliwo dostarczone przez koncern.

Grupa Akrobacyjna Żelazny jest obecna na polskim niebie od ponad 20 lat, co czyni ją najdłużej działającą cywilną grupą akrobacyjną w Polsce. –  Specjalizuje się w wykonywaniu akrobacji na różnych typach maszyn w formacjach od 2 do 6 samolotów, okazjonalnie z szybowcem. Poszczególne maszyny podczas pokazów dzieli od siebie dystans nie większy niż kilka metrów. W tym samym czasie i w jednej wyznaczonej przestrzeni pokazu samoloty latają w szyku, który odpowiednio rozdzielają i łączą wykonując poszczególne figury. Większość elementów wykonywanych jest symetrycznie, powtarzalnie lub w pełnym szyku. W trakcie pokazu cały skład grupy wykonuje na niebie ewolucje, które standardowo na niebie "kręci" tylko jeden samolot. Jednym z celów i priorytetów Grupy Akrobacyjnej Żelazny jest również szkolenie młodych pilotów. Dzięki swojej pracy i treningom mogą oni wziąć udział w prestiżowych zawodach i mają szansę na znalezienie się w podstawowym składzie uczestniczącym w pokazach dynamicznych – podkreślają w biurze prasowym PKN Orlen.

– Niebo to nasz świat, tak naprawdę męczy nas chodzenie po ziemi, wolimy spędzać czas w powietrzu. Cieszymy się, że dzięki wsparciu PKN Orlen, jako Grupa Akrobacyjna Żelazny, będziemy mogli dostarczać radość odbiorcom naszych pokazów – dodał Krzysztof „Szopa” Szopiński, Prezes Żelazny Aerobaltic.

Grupę tworzą instruktorzy szybowcowi i samolotowi, oblatywacze oraz egzaminatorzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To połączenie doświadczenia uznanych pilotów oraz młodych lotniczych talentów, z których najlepsi biorą udział w  międzynarodowych zawodach sportowych zdobywając najwyższe laury lotnictwa akrobacyjnego, jak Katarzyna Żmudzińska, Mirosław Wrześniewski oraz Agata Nykaza, którzy zostali wicemistrzami i mistrzami świata w akrobacji szybowcowej w kategorii Advanced. Grupa Akrobacyjna Żelazny posiada 7 samolotów akrobacyjnych: jeden EXTRA 330LC, trzy ZLIN50LS oraz trzy ZLIN 526F.

Fot. PKN Orlen

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE