Reklama

Hulajnogi znikną z chodników? Ministerstwo kieruje je na ulice

Opublikowano:
Autor:

Hulajnogi znikną z chodników? Ministerstwo kieruje je na ulice - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocczanie, zwłaszcza młodzi, chętnie korzystają z hulajnóg. Od kilku miesięcy można też wypożyczać pojazdy elektryczne. Wkrótce mają się zmienić przepisy, dotyczące tych pojazdów.

Płocczanie, zwłaszcza młodzi, chętnie korzystają z hulajnóg. Od kilku miesięcy można też wypożyczać pojazdy elektryczne. Wkrótce mają się zmienić przepisy, dotyczące tych pojazdów.

Od połowy stycznia br. w Płocku można wypożyczyć hulajnogi elektryczne. Oferuje je Blinkee.city - polska marka, europejska sieć skuterów i hulajnóg elektrycznych na minuty, działająca w ok. 30 miastach w Polsce a także w kilku innych krajach w Europie.

Jedni uważają te elektryczne pojazdy za fajną zabawę i wygodny środek lokomocji, część osób, zwłaszcza starszych, z niepokojem rozgląda się na chodniku czy przejściu w obawie przed zderzeniem nie tylko z rozpędzonym rowerzystą czy rolkarzem, ale i hulajnogą. Użytkownicy UTO (Urządzenia Transportu Osobistego), a więc i hulajnóg, czasami stwarzają zagrożenie. Tak było niejednokrotnie także w Płocku.

Do problemu ostatnio odniósł się w programie "Money. To się liczy" minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Plan jest taki, by tam, gdzie nie ma ścieżki rowerowej, użytkownicy hulajnóg nie korzystali z chodnika, ale z jezdni jadąc po jej skraju. 

Obecnie hulajnogą elektryczną można poruszać się na prywatnych posesjach, w lesie, parku, po chodniku, poboczem drogi, gdy nie ma chodnika, w miejscach nieobjętych zakazem.

Nowe przepisy - jeśli ustawa uzyska aprobatę - weszłyby w życie na początku 2021 r. 

W Płocku hulajnogi są jednoosobowe, mają ograniczenie do 25 km/h, światła LED z przodu i z tyłu, a także dwa, niezależne od siebie hamulce - elektryczny oraz intuicyjny. Korzystać z usługi mogą osoby pełnoletnie z uprawnieniami (dzięki specjalnej aplikacji).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE