Reklama

Historyczne misterium wraca do Czerwińska

Opublikowano:
Autor:

Historyczne misterium wraca do Czerwińska - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w najbliższą sobotę - po ośmioletniej przerwie - w sanktuarium w Czerwińsku nad Wisłą będzie można zobaczyć „Mękę Pańską"

Już w najbliższą sobotę - po ośmioletniej przerwie - w sanktuarium w Czerwińsku nad Wisłą będzie można zobaczyć „Mękę Pańską"

Jedno z najsłynniejszych polskich dzieł pasyjnych zostało wystawione po raz pierwszy 8 marca 1931 roku w Krakowie. Scenariusz napisał ks. dr Franciszek Harazim SDB. Autorem muzyki był ks. dr Antoni Hlond sdb, wybitny kompozytor muzyki kościelnej (podpisywał się jako Antoni Chlondowski).

Dzieło Franciszka Harazima i Antoniego Chlondowskiego początkowo wystawiane było w Krakowie. Po zakończeniu drugiej wojny światowej przeniesione zostało do Czerwińska, gdzie było prezentowane do 1949 roku. Niestety, ingerencja cenzury sprawiła, że „Męka Pańska” została zakazana aż do 1975 roku.

W latach 1975-2006 misterium wykonywane było przez salezjańskich nowicjuszy odbywających w Czerwińsku formację zakonną. Gdy nowicjat Towarzystwa Salezjańskiego został przeniesiony w inne miejsce, wygasła tradycja wystawiania „Męki Pańskiej”.

Po kilkuletniej przerwie przygotowaniem misterium zajął się Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy Emaus. – Pragniemy wrócić do kultywowania tej pięknej, wielkopostnej formy modlitwy i refleksji, dzięki której wierni mają możliwość uczestniczenia w ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa – mówią przedstawiciele SOM-P Emaus. – Pięcioaktowe misterium przenosi widza do Wieczernika i prowadzi go od Ostatniej Wieczerzy przez kolejne etapy męki Zbawiciela: sceny w Ogrodzie Oliwnym, pałacu Kajfasza, pretorium Piłata, Golgotę, aż do Zmartwychwstania. Przyjazd pielgrzymów na misterium może być dobrą okazją do przeżycia krótkich, jednodniowych rekolekcji, na które złożą się udział w Misterium, wspólne śpiewanie gorzkich żali, przystąpienie do sakramentu pojednania i pokuty oraz uczestnictwo ew Eucharystii celebrowanej w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

W „Męce Pańskiej”, którą będzie można oglądać we wszystkie soboty i niedziele Wielkiego Postu, występują młodzi ludzie związani ze środowiskiem salezjańskim oraz profesjonalni aktorzy, wśród których są między innymi Mariusz Kozubek, Marcin Wąsowski i Adam Łoniewski.
Zgłoszenia od osób zainteresowanych przybyciem na czerwińskie misterium przyjmuje ksiądz Piotr Wyszyński (telefon komórkowy 662 092 364, e-mail: emaus@salezjanie.pl), który udziela również wszelkich informacji na temat „Męki Pańskiej”.

Fot. Archiwum organizatora

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE