Reklama

Gorąco w Orlenie. A jak jest w Lotosie?

Opublikowano:
Autor:

Gorąco w Orlenie. A jak jest w Lotosie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Naturalnym punktem odniesienia dla pracowników płockiego koncernu jest sytuacja największej rafinerii na północy Polski. Sprawdziliśmy więc, jak wygląda system czasu pracy w Lotosie.

Naturalnym punktem odniesienia dla pracowników płockiego koncernu jest sytuacja największej rafinerii na północy Polski. Sprawdziliśmy więc, jak wygląda system czasu pracy w Lotosie.

Nie cichną głosy sprzeciwu wobec planów wprowadzenia w Orlenie systemu 4-brygadowego w miejsce dotychczasowego - i optymalnego w opinii pracowników - systemu 5-brygadowego.  Jednak dotychczasowe protesty zarówno załogi, związkowców, jak i parlamentarzystów na nic się nie zdały - nowy system ma obowiązywać już od 1 stycznia.  Orlen tłumaczy ten ruch pogorszeniem sytuacji branży rafineryjnej na świecie i koniecznością optymalizacji zatrudnienia, natomiast załoga wróży wielkie zwolnienia, wydłużenie czasu pracy i brak perspektyw dla młodych płocczan.

Jak sytuacja wygląda w gdańskim Lotosie? Biuro prasowe koncernu potwierdza, że w całej grupie kapitałowej funkcjonują różne systemy czasu pracy w zależności od potrzeb i ilości zmian.  5-brygadówkę wprowadzono na początku 2006 roku, najpierw pilotażowo na kilka miesięcy i tylko w jednym z zakładów produkcyjnych.

 - System sprawdził się i od września 2006 r. został wprowadzony we wszystkich obszarach, w których  wcześniej funkcjonowała 4-brygadówka - podaje Michał Szlagowski z biura prasowego Lotosu. - Wdrożenie systemu zostało uzgodnione w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi, z którymi wspólnie pracowaliśmy nad harmonogramem pracy. Obowiązujące wówczas uregulowania prawne, w szczególności dot. dnia wolnego i doby pracowniczej rozpoczęły nasze prace w tym temacie.  Dodatkowo, dbając o bezpieczeństwo operacyjne, mogliśmy przygotować proces szkolenia pracowników w związku z realizacją Programu inwestycyjnego 10+ zwiększającego nasze zdolności przerobowe z 6 do 10 mln ton ropy naftowej rocznie.

Jak dodaje, w  5-brygadowym systemie czasu pracy są specjalne dni rezerwowe przeznaczone właśnie na szkolenie operacyjne, szkolenia BHP pracowników, a także badania okresowe. - Braliśmy też pod uwagę uciążliwość zmianowego systemy czasu pracy oraz jego wpływ na organizm człowieka - podkreślają służby prasowe gdańskiej rafinerii.

System 5-brygadowy w Lotosie obowiązuje do dzisiaj, objętych nim jest blisko 800 pracowników grupy kapitałowej. Łącznie zatrudnionych jest tam blisko 5 tys. osób.

Czytaj też:

O powodach, które podaje koncern, czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE