Reklama

Google sfotografuje Wisłę z łodzi. Czy dotrze do Płocka?

Opublikowano:
Autor:

Google sfotografuje Wisłę z łodzi. Czy dotrze do Płocka? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wcześniej Google fotografowało polskie ulice, a teraz ekipa wejdzie na pokład łodzi i sfotografuje najbardziej wyjątkowe, dzikie fragmenty królowej polskich rzek. Czy ludzie na całym świecie obejrzą panoramę Płocka dzięki projektowi Google Street Viev?

Wcześniej Google fotografowało polskie ulice, a teraz ekipa wejdzie na pokład łodzi i sfotografuje najbardziej wyjątkowe, dzikie fragmenty królowej polskich rzek. Czy ludzie na całym świecie obejrzą panoramę Płocka dzięki projektowi Google Street Viev?

Koryto Wisły obejmuje 54 obszary chronione, w tym 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów, pięć parków krajobrazowych i pięć obszarów chronionego krajobrazu, do tego jeden zespół przyrodniczo-krajobrazowy i trzy użytki ekologiczne. To tylko wyliczanka, lecz za nią kryją się piękne krajobrazy, piaszczyste wyspy z największym w kraju miejscem lęgów rybitw, mewy siwej, sieweczki rzecznej i obrożnej. Fundacja WWF Polska zamierza pokazać to piękno właśnie w takiej naturalnej postaci. Porównywalnie wysoki stopień naturalności zachowała jedynie Loara we Francji. Ponadto jesteśmy już na półmetku Roku Rzeki Wisły. Projekt powiązany jest zarówno z tym faktem, jak i akcją ekologiczną z 2017 roku „Godzina dla ziemi – Pozostaw Wisłę bezpieczną i piękną”.

Najdłuższa polska rzeka zostanie sfotografowana za pomocą urządzenia Google Trekker, akcja rozpocznie się w dniach 8-9 czerwca. Plan już ułożony, pierwsze zdjęcia będą wykonane na środkowym biegu Wisły, a więc w Warszawie i jej okolicach. Z pewnością będzie to odcinek Góra-Kalwaria – Warszawa – Modlin. Na podkład Taxi Wisła wejdzie wraz z kapitanem aktor Marcin Dorociński, który jest ambasadorem Fundacji i przepłynie trasę z Warszawy do twierdzy w Modlinie.

Zwróciliśmy się do Fundacji WWF Polska, czy łódź dopłynie także do Płocka.

- Niestety, przez okolice Płocka nie będzie przepływała łódź z Google Trekkerem – rozwiewa nadzieję Sebastian Kobus z działu rozwoju i edukacji w WWF Polska. - W dalszych okolicach Płocka odbędą się dwa rejsy: Warszawa - Czerwińsk oraz Włocławek – Toruń.

Dlaczego więc pominięto Płock? Kobus wyjaśnia: - Trasy zostały wybrane podczas głosowania w marcu z okazji Godziny dla Wisły. Oczywiście musiały zostać lekko zmodyfikowane w związku z możliwością przepływu łodzi.

Wiadomo, że kolejne etapy obejmą fragmenty rzeki na odcinkach Smolice-Kraków i Włocławek-Toruń. Zaplanowano ujęcia wykonane w Dolinie Dolnej Skawy (obszar ptasi Natury 2000), w siedliskach Włocławka, w Niszewskiej Dolnie Wisły i Dolinie Dolnej Wisły wraz z jej ptasią ostoją (żyją tu m. in. cztery gatunki umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze).

Zamontowany na łodzi Google Trekker to w istocie zestaw 15 aparatów, przy czym każdy skierowany jest w innym kierunku, aby było możliwe wykonanie panoramy 360 stopni. Zdjęcia będą robione przez cały czas trwania rejsów po Wiśle, a po ich zakończeniu wzbogacą bazę Google Street View. 

[ZT]15393[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE