Reklama

Godzina "W" przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Godzina "W" przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To już 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu przy Al. Kobylińskiego złożył m.in. prezydent Andrzej Nowakowski.

To już 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu przy Al. Kobylińskiego złożył m.in. prezydent Andrzej Nowakowski. 

Miejskie uroczystości 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego tradycyjnie odbyły się na płockich Powążkach. To tu swój pomnik mają Żołnierze Armii Krajowej. Ceremonia rozpoczęła się kilka minut po 17:00. Odegrano 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego", a także hymn Szarych Szeregów. Głos zabrał także prezydent Andrzej Nowakowski. 

- Wszyscy Polacy, także poza granicami kraju, nie wyobrażają sobie początku sierpnia bez złożenia hołdu Bohaterom. Bez uczczenia pamięci poległych i zamordowanych podczas tego wielkiego zrywu. Także my, płocczanie, oddajemy im hołd i przypominamy bohaterów Warszawy 1944 roku - mówił prezydent. - Zryw ten kształtuje świadomość historyczną i tożsamość narodową Polaków mieszkających w kraju i poza granicami. Mimo różnych ocen decyzji przywódców cywilnych i wojskowych, a także tragicznego bilansu powstania, Polaków łączy mit i heroizm Powstańców. Co roku, także w Płocku, dbam o to, żeby w uroczysty sposób przypomnieć o poświęceniu mieszkańców Warszawy z lat okupacji i powstańczego zrywu w 1944 roku. Pamiętamy o 63 dniach nierównej walki żołnierzy Armii Krajowej z bezwzględnymi sadystami, hitlerowskimi najeźdźcami. Oddajemy cześć poległym żołnierzom i zamordowanym cywilom. Nigdy nie zapomnimy o mieszkańcach Woli. 

Kwiaty złożyli także posłanka Elżbieta Gapińska i poseł Arkadiusz Iwaniak. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE