reklama
reklama

Godzina "W", Chrobry, tańce, Miś Uszatek, rajd, żniwa. Co się będzie działo w Płocku i regionie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Godzina "W", Chrobry, tańce, Miś Uszatek, rajd, żniwa. Co się będzie działo w Płocku i regionie? - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ani się obejrzeliśmy, a to już sierpień, a więc wakacje w połowie! W najbliższych dniach w Płocku i okolicy zaplanowano sporo ciekawych wydarzeń.
reklama

Może gdzieś się wybierzecie? Sprawdźcie nasze propozycje na cztery dni. 

Co się będzie działo w czwartek?

W czwartek 1 sierpnia obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości patriotyczne rozpoczną się przed godz. 17:00 na cmentarzu zabytkowym w Al. Kobylińskiego. O godz. 17.00 – Godzinie „W” – na terenie Miasta zostaną włączone na 1 minutę syreny alarmowe. 

- Wysłuchaniem syren rozpoczną się uroczystości na cmentarzu przy Al. Kobylińskiego. Przedstawiciele płockiego samorządu wraz z harcerzami z Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku, którzy są organizatorem wydarzenia,  złożą kwiaty przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej. Przy obelisku będą także wystawione warty honorowe - informuje ratusz.

O godz. 18:00 rozpocznie się kolejny Muzyczny Czwartek na Starówce, zaprasza Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna. W ramach projektu na małej scenie starówki odbywają się kameralne koncerty w wykonaniu muzyków współpracujących z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

Tym razem hasło to "Dookoła świata z Bognaband". Wykonawcy: zespół BognaBand w składzie: Bogna Dulińska – fortepian, Małgorzata Domańska – skrzypce, Aleksandra Strasińska – flet, Zuzanna Niedzielak – klarnet, Arkadiusz Płaziuk – wiolonczela, Miłosz Krupka – kontrabas, Piotr Papierski – instrumenty perkusyjne,

Program: muzyczna podróż do różnych zakątków świata, poczynając od Polski przez Francję, Węgry, aż po gorące rytmy latino prosto z Brazylii.

Co się będzie działo w piątek?

W godz. 20:00 - 23:00 zapraszamy na kolejną potańcówkę na Starym Rynku, muzyka na żywo.

W piątek zaprasza Płocka Galeria Sztuki. Odbędzie się tam wystawa plenerowa ilustracji Zbigniewa Rychlickiego „Miś Uszatek i przyjaciele”. Wystawę tworzą prace przedstawiające postaci wykreowane przez Zbigniewa Rychlickiego (1922-1989), wybitnego ilustratora książek dla dzieci, grafika, plakacisty i scenografa. Ukończył krakowską Państwową Szkołę Sztuk Plastycznych w 1946 r., by w 1956 r., już jako uznany ilustrator, zdobyć dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

– Jego Miś jest uroczy jak małe dziecko, czasem dziecinnie nieporadny […], to znów kroczący pewnie w świat. Zmienia miny, przebiera się w różne stroje i wydaje się w ciągłym ruchu – określiła postać Uszatka z klapniętym uszkiem dziennikarka i pisarka Małgorzata Strękowska-Zaremba. 

Co się będzie działo w sobotę?

O godz. 10:00 Książnica Płocka, Biblioteka dla dzieci zaprasza na 5. Rodzinny Rajd Rowerowy „Historia kołem się toczy”. Start z ulicy Sienkiewicza 2 (Chotomek). 

- Na aktywną wyprawę, przejazd rowerem z Płocka do Cekanowa, zapraszamy rodziny z dziećmi (z własnymi rowerami). Celem podróży będzie „Ranczowisko”, a na miejscu zwiedzanie zwierzyńca z przewodnikiem, wspólna zabawa i pieczenie kiełbasek - zachęcają organizatorzy. 

Zakończenie wydarzenia około 14:00, powrót na własną rękę. Podczas rajdu uczestnikom towarzyszyć będzie policja i Straż Miejska.

Podczas tegorocznego rajdu „Historia kołem się toczy” organizatorzy chcą przybliżyć też postać druha Wacława Milke, założyciela Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Dzieci Płocka”, patrona roku 2024 w Płocku. Razem z Tadeuszem Milke, obecnym dyrektorem Zespołu, przygotowują mapę miejsc koniecznych do odwiedzenia i niespodzianki.

O godz. 12:00 odbędzie się kolejny Spacer turystyczny „Odkryj z nami Płock” – tym razem pod hasłem "Najstarsza Szkoła w Polsce – Małachowianka". Dla każdego uczestnika przygotowano Płocki Paszport Turystyczny – mini przewodnik po Płocku. Udział jest bezpłatny, zbiórka na Starym Rynku.

W sobotę o 15:00 czeka kolejna WyGRAna sobota z Książnicą Płocką. Temat: "Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą". Książnica zaprasza wszystkich, którzy mają poczucie humoru, ochotę na spacer, zabawę, zwiedzanie i odrobinę rywalizacji. Czas przejścia całej trasy – ok. 2 godzin. 

Uczestnicy otrzymają kartę gry, na której zbierać będą pieczątki po każdej zaliczonej trasie. Dla najwytrwalszych podczas finałowego spotkania będą niespodzianki, ale dołączyć można w każdej chwili, nie ma obowiązku udziału we wszystkich grach.

- Do udziału zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, indywidualnie i w grupach. Nie obowiązują zapisy, informacje tel.: 24 268 00 15 - informuje Książnica.

O godz. 17:00 pierwszoligowi piłkarze Wisły Płock w trzeciej kolejce ligi zagrają w Płocku z Chrobrym Głogów. Nafciarze mają na koncie zwycięstwo i remis, liczymy na trzy punkty!

Co się będzie działo w niedzielę?

W godz. 10-18 w Sierpcu zaplanowano "Żniwa w skansenie". Impreza plenerowa ukazuje dawne zwyczaje i prace związane z okresem żniwnym. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną także dawne metody obróbki zboża. 

- Na polach podziwiać będzie można żniwiarzy, którzy pracują kosą i sierpem, a także żniwiarkę konną. Żniwa w skansenie to wyjątkowa impreza, ponieważ odbywa się ona z udziałem turystów. Każdy ma bowiem możliwość spróbowania swoich sił w koszeniu kosą, wiązaniu i ustawianiu styg, czy w podbieraniu sierpem - informują organizatorzy. 

Na terenie zagród chłopskich nie zabraknie pokazów m.in. obrzędu „strojenia przepiórki, czy ciekawych warsztatów dla najmłodszych pt. „Jak to ze zbożem było?”. Na scenie amfiteatru wystąpią zespoły ludowe, a kiermasz produktów regionalnych sprawi, że bez wątpienia każdy zaopatrzy się w wyjątkowe wyroby. 

W niedzielę o godz. 12:00 w Wiączeminie Polskim zaplanowano warsztaty dotyczące przędzalnictwa i tkactwa. Uczestnicy doświadczą produkcji przędzy oraz powstawiania tkaniny na warsztacie tkackim. Główną częścią spotkania będą warsztaty przędzalnicze z obróbki wełny, przędzenia na wrzecionie, kołowrotku oraz warsztaty tkania na: na krośnie okrągłym, na bardku, na krośnie o sztywnym grzebieniu, krośnie dwunicielnicowym. 

Program:
12.00 - 17.00 Historia przędzenia oraz tkactwa, Warsztaty przędzalnicze i tkackie
12.00 Film Tkactwo na warsztacie. Tradycyjna tkanina rawska dawniej i dziś - prod. Agnieszka Jackowiak
16.00 Spektakl Nić - Agnieszka Jackowiak oraz Aneta Cruz-Kącia. Udział w spotkaniu, warsztatach, spektaklu jest bezpłatny, bez wcześniejszych zapisów.
Koordynator projektu: Agnieszka Bartosiak.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama