Reklama

Godzina dla rodziny i zmiany w 500 plus

Opublikowano:
Autor:

Godzina dla rodziny i zmiany w 500 plus - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawiono projekt dwóch ustaw, które w założeniu mają pomóc rodzicom w wychowywaniu dzieci.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawiono projekt dwóch ustaw, które w założeniu mają pomóc rodzicom w wychowywaniu dzieci.

- Byliśmy jedyną partią opozycyjną, która poparła projekt 500 plus - mówił dziś poseł PSL-u Piotr Zgorzelski. - Teraz składamy projekt godzina dla rodziny i proponujemy, by pracownikowi, który jest rodzicem lub opiekunem dziecka do ukończenia 15 roku życia czas pracy nie przekraczał 7 godzin. 

To kolejna inicjatywa, która stanowi kontynuację polityki prorodzinnej państwa. W jej ramach obowiązują już takie rozwiązania jak: becikowe, urlop ojcowski, czy wydłużenie urlopu wychowawczego z 20 do 52 tygodni. 

Podczas dzisiejszej konferencji przytoczono dane Eurostatu, z których wynika, że czas pracy Polaków jest dłuższy o ponad trzy godziny w stosunku do średniej państw Unii Europejskiej. Dłużej pracują tylko Bułgarzy i Grecy. Z przywileju krótszego czasu pracy mógłby skorzystać jeden z rodziców. 

Drugą propozycją są zmiany w programie 500 plus, dokładniej w kryteriach przyznawania świadczenia na pierwsze dziecko. 

- Wynagrodzenie za pracę systematycznie wzrasta, co powoduje ograniczenia w możliwości korzystania z programu 500 plus - mówił Piotr Zgorzelski. - Proponujemy, by podwyższyć próg dochodowy do kwoty 1050 zł, jest to obecnie połowa najniższego wynagrodzenia. W przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium to ma wynosić 3/4 najniższego wynagrodzenia za pracę. 

Przypomnijmy, że rodziny uprawnione do pobierania 500 zł także na pierwsze dziecko to te, których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza aktualnie 800 zł miesięcznie lub 1200 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. 

Według danych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku tylko w zeszłym roku z tytułu 500 plus wypłacono płockim rodzinom świadczenia na łączną kwotę blisko 60 mln zł. Przekroczenie progu dochodowego nawet o złotówkę, powoduje utratę prawa do pobierania pieniędzy na pierwsze dziecko.

- Z danych opublikowanych 1 lutego wynika, że 500 plus będzie przysługiwało aż 350 tys. rodzin mniej niż dotychczas - mówił Piotr Zgorzelski. - Szczególnie odczują to rodziny, których próg zostanie minimalnie przekroczony. 

Co o projektach ustaw sądzą nasi Czytelnicy? Zapraszamy do komentowania.

[ZT]18040[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE