Reklama

"Gender deprawuje dzieci". Nad czym jeszcze obradowali biskupi?

Opublikowano:
Autor:

"Gender deprawuje dzieci". Nad czym jeszcze obradowali biskupi? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski biskupi poruszali tematy istotne dla polskiego Kościoła. Przedstawili swoje stanowiska w sprawie nadużyć seksualnych oraz obradowali nad celami, które duszpasterstwo w Polsce ma osiągnąć. Nie zabrakło również tematu polskich rodzin, a także zwrócenia uwagi na naukę w szkołach.

Podczas Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski biskupi poruszali tematy istotne dla polskiego Kościoła. Przedstawili swoje stanowiska w sprawie nadużyć seksualnych oraz obradowali nad celami, które duszpasterstwo w Polsce ma osiągnąć. Nie zabrakło również tematu polskich rodzin, a także zwrócenia uwagi na naukę w szkołach.

Sprawa nadużyć seksualnych nieletnich przez biskupów stała się główną kwestią, nad którą debatowali księża. W całej Polsce została wydana wojna pedofilii, a słowa papieża stały się kluczowe w naprawie wewnętrznych problemów Wspólnoty.

- Temat ochrony osób małoletnich przed nadużyciami ze strony duchownych pojawia się nie po raz pierwszy podczas konferencji episkopatu – mówi prymas Polski abp Wojciech Polak. – Dyskusja na ten temat została wzmocniona listem papieża Franciszka do Ludu Bożego, w którym ojciec święty jeszcze raz wyraża zdecydowane stanowisko co do przestępstw nadużyć wobec małoletnich, jak również pokazuje konieczność większej wrażliwości na tego typu sytuacje.

Podczas konferencji episkopatu biskupi pochylili się również nad trzema podstawowymi zagadnieniami. Pierwszym z nich było założenie w każdej diecezji placówki, która pomagać będzie nieletnim skrzywdzonym przez duchownych. Pracami objęty został także dokument ukazujący działania dotyczące ochrony dzieci i młodzieży. Ma on na celu pokazać wrażliwość wobec ofiar, jak i wspomóc je od strony psychologicznej. Trzecią kwestią, która pojawiła się podczas zebrania plenarnego, było pokazanie statystyk o nadużyciach wobec małoletnich.

- Chcemy opracować całościowy program prewencji, do którego włączone będą wszystkie instytucje diecezjalne pracujące z dziećmi i młodzieżą – wyjaśnia abp Wojciech Polak. – Do tej pory, od strony szkoleniowej pomagało nam Centrum Ochrony Dziecka, jednak chcemy przeszkolić grupę osób, aby sami mogli przygotowywać konkretny program prewencji w każdej diecezji. Podejmując te działania wyczuliśmy znaczne braki w komunikowaniu ze społeczeństwem. Dlatego też dokument, który opracujemy w jasny sposób wskazywać będzie jakie są kierunki naszych działań. Trzecią rzeczą, nad którą będziemy pracować jest zebranie danych statystycznych na temat nadużyć. Chcemy wiedzieć jaka jest skala tych nadużyć w Polsce, aby na ich bazie zbudować dobry program prewencyjny oraz mieć kontakt z ofiarami.

Księża nie zapomnieli również o rodzinach. Ważną sprawą, która pojawiła się podczas zebrania plenarnego były sposoby zatrzymania, a także przyciągnięcia rodzin do Kościoła. Pojawił się pomysł otworzenia większej liczby poradni, w których rodziny i małżeństwa będą mogli zasięgnąć pomocy przed podjęciem trudnych decyzji życiowymi, takich jak np rozwód.

- Chcemy coraz bardziej inwestować w małżeństwa i rodzinę poprzez systematyczną pracę oraz towarzyszenie im w ich środowisku - zaznacza ks. Przemysław Drąg dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. – W przyszłości pragniemy zwiększyć uczestnictwo małżeństw i rodzin w spotkaniach w Kościele, a także zachęcić ich do korzystania z poradni, gdzie udzielona zostanie im specjalistyczna pomoc w rozwiązywaniu swoich problemów małżeńskich, a także rodzinnych, kiedy na przykład ich dzieci popadną w różnego rodzaju uzależnienia.

Jeżeli mowa o dzieciach, nie może zabraknąć tematu szkolnictwa. Wycofywanie religii ze szkół, a także coraz powszechniejsza tolerancja dla zmiany płci skłoniła księży do przeciwstawienia się ideologii, która w niektórych krajach Europy została wdrożona do placówek. Mowa o ideologii gender.

-Na tle wychowania dzieci i młodzieży przypomnieliśmy, że to rodzice są odpowiedzialni za wychowanie – mówi ks. Przemysław Drąg. - Mają obowiązek interweniować w szkołach gdy pojawiają się niebezpieczne tendencje wprowadzania ideologii gender czy programów, które mogłyby doprowadzić do tego, że bez wiedzy rodziców dzieci były deprawowane.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE