Reklama

„Gdzie się woda leje, tam się dobrze dzieje” – Wielkanocny Poniedziałek w skansenie

Opublikowano:
Autor:

„Gdzie się woda leje, tam się dobrze dzieje” – Wielkanocny Poniedziałek w skansenie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Drugi dzień Świąt Wielkanocnych – Wielkanocny Poniedziałek, zwany także Lanym Poniedziałkiem lub – od nazwy zwyczaju – Śmigusem Dyngusem to dzień wyjątkowy. Niemal każdy z regionów Polski posiada własną tradycję obchodzenia tego dnia.

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych – Wielkanocny Poniedziałek, zwany także Lanym Poniedziałkiem lub – od nazwy zwyczaju – Śmigusem Dyngusem to dzień wyjątkowy. Niemal każdy z regionów Polski posiada własną tradycję obchodzenia tego dnia.

W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 10.00 – 18.00 Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zachęca, by w świątecznym czasie na chwilę zwolnić i przyjrzeć się bogatej wielkanocnej tradycji Mazowsza.

“Gry i zabawy wielkanocne” to świąteczna impreza, która przybliży staropolskie zwyczaje wielkanocne i formy spędzania czasu w bezpośredni sposób – poprzez czynne uczestnictwo.

Jak podkreślają organizatorzy w Wielkanocny Poniedziałek na terenie skansenu królować będą ludowe gry i zabawy, w których mogą wziąć udział wszyscy zwiedzający.

- Sprawdzicie się w zbijaniu jaj, grze w kręga, toczeniu obręczy oraz chodzeniu na szczudłach - opowiadają o atrakcjach. - Pohuśtacie się na huśtawce wielkanocnej, a w izbie lekcyjnej wykonacie pod kierunkiem instruktora kartę wielkanocną. Każdy z was będzie mógł  wziąć udział w strojeniu wiosennego gaika, a w jednej z izb – obserwować proces powstawania papierowej korony kwietnej zdobiącej niegdyś ramy obrazów.

Ponadto zwiedzający będą mogli także obejrzeć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, czyli ekspozycje przygotowane w chałupach z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworu. W ramach wystawy prezentowane są świąteczne dekoracje, barwne palmy i pisanki, tradycyjne potrawy, a także święcone chłopskie i dworskie. Wystawę prezentującą środki transportu będzie można zwiedzić w powozowni, natomiast galeria rzeźby zaprezentuje wytwory sztuki ludowej zaklęte w drewnie.

Zachęcamy do świętowania Wielkanocy na świeżym powietrzu, w rodzinny, a jednocześnie aktywny sposób. Jest to możliwe poprzez uczestnictwo w Impreza - 2 kwietnia 2018 r. w godz.10.00 – 18.00. 

Obowiązują ceny biletów wstępu zgodne z cennikiem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE