Reklama

Gdzie się podział bruk z rozkopanej ulicy?

Opublikowano:
Autor:

Gdzie się podział bruk z rozkopanej ulicy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pamiętacie aferę z zabytkowym angielskim brukiem z Tumskiej, który znalazł się potem na prywatnej posesji? Ten przykład pokazał, że trzeba dmuchać na zimne, dlatego pytamy, gdzie podziała się kostka z Polnej? A co z zabytkową kostką z Kolegialnej, która miała zdobić Piekarską przy pomniku Krzywoustego?

Pamiętacie aferę z zabytkowym angielskim brukiem z Tumskiej, który znalazł się potem na prywatnej posesji? Ten przykład pokazał, że trzeba dmuchać na zimne, dlatego pytamy, gdzie podziała się kostka z Polnej? A co z zabytkową kostką z Kolegialnej, która miała zdobić Piekarską przy pomniku Krzywoustego?

Po aferze sprzed kilku lat, kiedy piękny, zabytkowy bruk z remontowanej Tumskiej trafił przed dom jednego z wykonawców inwestycji, prezydent nakazał w 2011 składować materiały rozbiórkowe na zapleczu Miejskiego Zarządu Dróg przy ulicy Jędrzejewo. Nieważne,
czy to zwykła kostka betonowa, wysłużony chodnik, wyślizgane kocie łby czy ponadstuletni bruk - wszystko, co zostało zabrane z pasa drogowego, ma trafiać do składnicy.

Ale czujności nigdy nie za wiele - zapytaliśmy więc, czy również w przypadku bruku z rozkopanej podczas inwestycji związanej z rozdziałem kanalizacji deszczowej i sanitarnej Polnej, postąpiono zgodnie z prezydenckim zarządzeniem? Jednym słowem, czy kostka brukowa nie wylądowała aby u kogoś za płotem?

Ratusz zapewnia, że nie. - Wykonawca zabezpieczył zarówno bruk, jak i kamienie, czyli tzw. kocie łby z ul. Polnej - wyjaśnia Konrad Kozłowski z biura prasowego Ratusza.

Materiały zostaną posegregowane, a potem trafią na składowisko MZD. Tak kostka brukowa, jak i - po skruszeniu - kocie łby zostaną wykorzystane w pracach drogowych. Na razie nie wiadomo gdzie.

Jak zapewnia Ratusz, w składnicy materiałowej MZD znajduje się również zewidencjonowany i zabezpieczony zabytkowy bruk z Kolegialnej odkryty przypadkowo pod warstwą zniszczonego asfaltu podczas remontu tej ulicy. - Dodatkową kontrolę nad zmagazynowanym brukiem sprawuje miejski konserwator zabytków, który regularnie monitoruje ilości i stan zmagazynowanego bruku - deklaruje Ratusz.

Były plany, by piękną i cenną kostkę bazaltową z Kolegialnej wykorzystać przy Piekarskiej, w otoczeniu pomnika Bolesława Krzywoustego i jego świty. Ale - jak widać - nic z tego nie wyszło. - Wcześniej skończyliśmy prace związane z postawieniem pomnika niż udało się przygotować kostkę - tłumaczy wiceprezydent Cezary Lewandowski.

Bruk czeka więc na zapleczu MZD na lepsze czasy. - Jest pomysł, by wykorzystać go na Starym Rynku, przed ratuszem, myślimy też o wybrukowaniu zabytkową kostką pasażu prowadzącego od Hotelu Starzyński do fary, o ile pozwoliłaby na to powierzchnia promenady - przyznaje zastępca prezydenta. - Ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, rozważamy różne koncepcje.

Na zdjęciach: bruk z rozkopanej Polnej, a także odkryta pod asfaltem zabytkowa kostka z Kolegialnej, fot. Portal Płock, MZD

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE