Reklama

Gazyfikacja Gór i Radziwia. Koszt to ponad 25 tys. zł?

Opublikowano:
Autor:

Gazyfikacja Gór i Radziwia. Koszt to ponad 25 tys. zł? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas najbliższej, czwartkowej sesji Rady Miasta Płocka, mowa będzie m.in. o gazyfikacji lewobrzeżnej części Płocka i gminy Łąck. 

Podczas najbliższej, czwartkowej sesji Rady Miasta Płocka, mowa będzie m.in. o gazyfikacji lewobrzeżnej części Płocka i gminy Łąck. 

O gazie "z rury" m.in. dla mieszkańców okolic Gąbina, Radziwia, Gór i okolicznych miejscowości mówi się już od wielu lat. W sprawę zaangażowało się wielu społeczników a także radnych, w ostatnich latach m.in płoccy radni Tomasz Kominek i Teresa Kijek. 

Polska Spółka Gazownictwa realizuje już zadanie „Gazyfikacja lewobrzeżnej części Płocka i gminy Łąck”. Na terenie Płocka spółka planuje zbudować 33 km sieci, w gminie Łąck - 25 km, a w gminie Gąbin - 24 km. Obecnie trwają prace na osiedlu Ciechomice, budową objęte są ulice: Łącka, Ziołowa, Lawendowa, Edukacyjna, Browarna i Piwna. Optymistyczne, że jeszcze w tym roku ma się zakończyć budowa sieci na tym obszarze.

Co dalej? W przyszłym roku zaplanowano zakończenie prac na terenie osiedla Radziwie - na terenie ponad 20 ulic. Ale np. na ul. Dobrzykowskiej ma to nastąpić dopiero w ostatnim kwartale 2023 r. (ze względu na obowiązującą gwarancję po modernizacji). 

Już w końcu ub.r. podczas spotkania z mieszkańcami radny miejski Tomasz Kominek wyliczał, że podłączenie gazu np. do budynku jednorodzinnego w sposób kompleksowy to wydatek w granicach 20-25 tys. zł. Ta suma dla wielu mieszkańców lewobrzeżnych osiedli jest powyżej możliwości finansowych, ratunkiem byłyby jakieś dotacje. Krótko mówić: gaz to wygoda i ekologia, ale oznacza duże wydatki już na starcie.

Okazuje się, że wyliczenia kosztów były bardzo realne.  

- Obowiązki klienta wynikające z zawartej umowy o przyłączenie: wniesienie opłaty przyłączeniowej według obowiązującej w dniu zawarcia umowy przyłączeniowej taryfy dla usług dystrybucji paliw gazowych i usług regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego 2030,60 zł netto, 2497, 64 zł brutto - dla przyłącza gazowego do 10 m szesc./h i długości do 15 m - informuje ratusz w dokumentach, przygotowanych na czwartkową sesję. 

Ale to nie koniec. Klient, czyli osoba zainteresowana, musi także wykonać projekt oraz wybudować wewnętrzną instalację gazową oraz zakupić urządzenia, które będą podłączone do instalacji. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE