O gazyfikacji lewobrzeżnej części Płocka rada miasta dyskutuje od dziesiątek lat. Gazociąg powstał, teraz pozostaje kwestia przyłączenia kolejnych budynków. Na seji rady miasta pojawiły się przedstawicielka Polskiej Spółki Gazownictwa, które omówiły sytuację i odpowiadały na pytania radnych. Beata Machowska, kierownik projektu inwestycji strategicznych w Polskiego Spółce Gazowej wskazywała, że są ulice, w których przyłączy jest dużo, ale np. na ul. Portowej czy Kutnowskiej jest tylko po jednym.
- Dobrze by było zachęcić mieszkańców, żeby skorzystali z możliwości przyłączenia się do sieci gazowej. W 2023 roku na lewobrzeżenej części Płocka przyłączono łącznie 77 nieruchomości. Dla porównania na prawobrzeżnej części wybudowano 6 przyłączy - wyliczała Beata Machowska, kierownik projektu inwestycji strategicznych w Polskiego Spółce Gazowej. - Wiele osób chce się przyłączyć, ale dostaje odmowy. W Płocku wydaliśmy 265 odmów z przyczyn technicznych i ekonomicznych.
Na lewym brzegu Wisły PSG wydała 170 odmów. Jak już wielokrotnie tłumaczyli przedstawiciele spółki, wykonanie przyłącza musi być uzasadnione technicznie i ekonomicznie.
- Są to przede wszystkim koszty, jakie musimy ponieść na wykonanie dokumentowej i budowę sieci gazowej, koszty eksploatacji sieci gazowej. Bardzo dużym kosztem są opłaty za zajęcie terenu na czas prowadzenia robót i umieszczenie sieci w pasie drogowym oraz opłaty za zajęcie terenu na czas prowadzenia robót i umieszczenie sieci gazowej na działkach gminnych. Te opłaty są szczególnie dotkliwe, bo odnoszą się do jednego metra bieżącego urządzenia. Są kilkukrotnie wyższe, niż w pasach drogowych - wskazywała Machowska.
Opłata przyłączeniowa wynosi 3521,12 zł, jeśli przyłącze gazowe nie jest dłuższe niż 15 metrów i zapotrzebowanie na gaz nie przekracza 10 metrów sześciennych na godzinę.
Teresa Kijek (PiS) dziękowała za współpracę z miastu, m.in. za to, że udało się pogodzić remonty 8 ulic z budową gazociągu. W podobnym tonie wypowiadał się Tomasz Kominek (PSL), który przypomniał, że mieszkańcy wciąż mogą występować o dopłaty do wymiany pieców. Prezydent Nowakowski zapytał z kolei przedstawicielki PSG ilu szacunkowo mieszkańców lewobrzeżnego Płocka mogłoby się jeszcze przyłączyć do sieci.
- Tu, gdzie jest wybudowany gazociąg, nie prowadzimy analiz efektywności ekonomicznej, po prostu budujemy przyłącza tam gdzie są gazociągi. Mamy jeszcze pulę środków na ten rok i dużo przyłączy chcemy wybudować w tym roku. Nie wiem, czy troszeczkę nie skłamię, ale szacowaliśmy, że przyłączy się 1000 odbiorców. Dużo jest jeszcze do zrobienia na tym poziomie - odpowiedziała Machowska. - Projekt się zakończył. Gazociągi zostały wybudowane, natomiast rozbudowa cały czas będzie trwała. Jest to uzależnione od zainteresowania i wniosków mieszkańców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.