Reklama

Fuzja Orlenu z Lotosem coraz bliżej? Jest wniosek do Komisji Europejskiej

Opublikowano:
Autor:

Fuzja Orlenu z Lotosem coraz bliżej? Jest wniosek do Komisji Europejskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen szykuje się do przejęcia Lotosa. W piątek wieczorem koncern poinformował, że złożył w tej sprawie roboczy wniosek do Komisji Europejskiej.

PKN Orlen szykuje się do przejęcia Lotosa. W piątek wieczorem koncern poinformował, że złożył w tej sprawie roboczy wniosek do Komisji Europejskiej. 

Od fuzji dwóch koncernów naftowych mówiło się od bardzo dawna. Kilka lat temu pojawiła się koncepcja, że to firma z Gdańska przejmie większy Orlen, co budziło obawy płocczan. W ostatnich miesiącach pojawiła się nowa koncepcja, zakładająca stworzenie wielkiego koncernu pod szyldem Orlenu. W lutym PKN i Skarb Państwa podpisały w tej sprawie list intencyjny.

[ZT]19949[/ZT]

- Fuzja Orlenu z Lotosem ma bardzo duże znaczenie zarówno dla obu firm, jak i polskiej gospodarki, dlatego sprawne przeprowadzenie procesu przejęcia Grupy Lotos to dla nas priorytet. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, klimat rozmów jest dobry. Intensywnie pracujemy, aby utrzymać zakładany harmonogram transakcji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przekazaliśmy kluczowe dokumenty w tym procesie. Stanowią one podstawę do wypracowania, wspólnie z Komisją Europejską, finalnej wersji wniosku. Będą w nim precyzyjnie określone warunki, na bazie których będziemy mogli zrealizować tę transakcję. Kontynuujemy proces prenotyfikacyjny i rozpoczynamy najważniejszy etap rozmów z Komisją – powiedział cytowany przez biuro prasowe Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

- W wersji roboczej wniosku wyszczególniono i szczegółowo opisano obszary działalności obu spółek, które będą istotne z punktu widzenia konkurencyjności na europejskich rynkach. Przedstawiono również wstępne propozycje środków zaradczych, wynikających z wysokiej koncentracji w obszarach działalności gdzie Grupa ORLEN i LOTOS są obecne. Formalne postępowanie Komisji Europejskiej w sprawie koncentracji rozpocznie się po złożeniu  przez PKN ORLEN ostatecznego wniosku. To będzie uzależnione od przebiegu negocjacji z Komisją, natomiast zgodnie z założeniami harmonogramu liczymy na uzyskanie zgody Komisji do połowy 2019 r - czytamy w komunikacie. 

W pierwszym etapie koncern miałby odkupić od Skarbu Państwa 32,99 proc. akcji Lotosu, w drugim ogłosi wezwanie do progu 66 proc. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE