Reklama

Fundament już jest. Za kilka dni stanie wysoka niemal na 11 metrów kolumna

Opublikowano:
Autor:

Fundament już jest. Za kilka dni stanie wysoka niemal na 11 metrów kolumna - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na pl. Narutowicza wkrótce zostanie ustawiona zwieńczona orłem kolumna. Na razie pojawił się jedynie fundament. Prace montażowe potrwają od 5 do 9 listopada, tak, aby całość była gotowa na Święto Niepodległości.

Na pl. Narutowicza wkrótce zostanie ustawiona zwieńczona orłem kolumna. Na razie pojawił się jedynie fundament. Prace montażowe potrwają od 5 do 9 listopada, tak, aby całość była gotowa na Święto Niepodległości.

Pomnik upamiętniający Zwycięskich Obrońców Płocka i wydarzenia z 1920 r. zostanie ufundowany w 100-lecie odzyskania niepodległości i ustawiony na pl. Narutowicza. O inicjatywie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Obrońców Płocka 1920, który zarejestrował swoją działalność 12 marca 2015 r., pisaliśmy wielokrotnie i najwyraźniej przynajmniej ta sprawa potrafiła zjednoczyć różne środowiska, skoro na honorowy patronat zgodził się zarówno prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, posłanka Platformy Obywatelskiej, Elżbieta Gapińska, a także senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Martynowski, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz członek zarządu koncernu, Zbigniew Leszczyński. Darczyńcami w tym przypadku zostali: Urząd Miasta Płocka, Fundacja Orlen „Dar Serca”, PERN, BudMat oraz osoby prywatne.

[ZT]15485[/ZT]

[ZT]9382[/ZT]

Znany nam projekt wykonany przez rzeźbiarza prof. Gustawa Zemłę (autora m.in. monumentalnej rzeźby Władysława Broniewskiego w Płocku czy płockiego pomnika Jana Pawła II przy katedrze) poprzedziło osiem szkiców i dwa modele. Ostatecznie zdecydowano się na wysoką niemal na 11 metrów kolumnę wykonaną z piaskowca i z odlewami z brązu. Na jej szczycie, na 15 cm podstawie, zostanie osadzony wysoki na 1,6 m. orzeł wz. 1919 z Ryngrafem z Matką Boską Częstochowską na piersiach. Wszystko to zostanie osadzone na postumencie (wysokim na 1.3 m.), przy czym na jego bocznych ścianach będą umieszczone krzyże: Order Virtuti Militari oraz Krzyż Walecznych.

Wykonanie powierzono artyście-rzeźbiarzowi Pawłowi Pietrusińskiemu (i jego zespołowi, bowiem Pietrusiński prowadzi autorską pracownię od 1996 r.) z Bieniewa, zresztą uczniowi Gustawa Zemły z wydziału rzeźby. Pietrusiński ukończył dwa wydziały na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykładał na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki ASP, działał w Społecznym Komitecie Odbudowy Starych Powązek w Warszawie. Był autorem wielu pomników, w tym m.in. pomnika Męczenników II Wojny Światowej w Szczecinie, pomnika upamiętniającego wydarzenia w Smoleńsku w Bielsku-Podlaskim, pomnika Henryka Sienkiewicza czy też przedstawiającego marszałka Józefa Piłsudskiego, a także marmurowego orła i tablicy w kancelarii premiera odsłoniętego w maju 2017 r., również poświęconych ofiarom katastrofy smoleńskiej. Wraz z Gustawem Zemłą zrealizował również aranżację rzeźbiarską Wzgórza Katyńskiego w Kielcach. Jest też laureatem I nagrody w konkursie UNESCO rzeźba (temat: pokój).

- Wszystkie konieczne odlewy, w tym pięknego orła wykonał, znany z profesjonalizmu pan Marek Żebrowski z Bielska–Białej - opowiada Marek Chojnacki, przewodniczący dziewięcioosobowego Komitetu Budowy Pomnika Obrońców Płocka 1920 r., syn Jakuba Chojnackiego, działacza, społecznika i prezesa Płockiego Towarzystwa Naukowego. Inż. projektu jest mgr inż. Marcin Kowalski z firmy Wektor-P.

Kolumna z pewnością zostanie ustawiona jeszcze przed 11 listopada. Badania archeologiczne wyprzedzające inwestycję budowy pomnika Obrońców Płocka 1920 wykonała pani mgr Magdalena Borkowska. Na razie zobaczymy jedynie fundament zamontowany przez firmę z Zielonki koło Warszawy. Prace montażowe rozpoczną się na początku przyszłego tygodnia. Tuż przed odsłonięciem w Święto Niepodległości w katedrze odbędzie się Msza św. celebrowana przez biskupa Piotra Liberę (początek o godz. 10.00).

Był wykonawca i nie ma wykonawcy

Kto zajmie się nowym zagospodarowaniem pl. Narutowicza? Prace, owszem, trwają, ale tylko na małym fragmencie placu. Gotowa jest natomiast płyta Nieznanego Żołnierza.

[ZT]20643[/ZT]

Pisaliśmy o wyniku postępowania przetargowego o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych zagospodarowania pl. Narutowicza w ramach zadania inwestycyjnego pn. "Zagospodarowanie Placu Gabriela Narutowicza - prace przygotowawcze". W gestii wybranego wykonawcy miało być również uzyskanie odpowiednich decyzji organu administracji architektoniczno-budowlanej zezwalających na wykonanie robót budowlanych. W przetargu wystartowały trzy firmy, przy czym zwyciężyła ta z największą liczbą punktów (były trzy składowe: cena, doświadczenie zawodowe projektanta w specjalności konstrukcyjno-budowlanej oraz doświadczenie zawodowe projektanta w specjalności architektonicznej).

Wybrano firmę Pniewski Architekci Sp. z o. o. z siedzibą w Gdyni. A jak dowiadujemy się od Marty Komorkowskiej z zespołu medialnego płockiego Ratusza, wyłoniony w drodze postępowania wykonawca wycofał się z podpisania umowy.

- Obecnie trwają przygotowania do ponownego ogłoszenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej zagospodarowania pl. Narutowicza - informuje Komorkowska.

Fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock

Fotografie udostępnione przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Obrońców Płocka 1920

[ZT]20155[/ZT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE