Reklama

Fryderyki rozdane. Jest płocki akcent!

Opublikowano:
Autor:

Fryderyki rozdane. Jest płocki akcent! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za nami jubileuszowa, 20. już gala Fryderyków, jednej z najważniejszych nagród muzycznych. Jest komu gratulować!

Za nami jubileuszowa, 20. już gala Fryderyków, jednej z najważniejszych nagród muzycznych. Jest komu gratulować!

Wczoraj w warszawskiej Sali Kongresowej rozdano statuetki. Gala była okazją do wspominania poprzednich 20 edycji Fryderyków, kluczowych momentów, pamiętnych wystąpień, niezapomnianych słów, również tych niecenzuralnych, jak np, młodej Agnieszki Chylińskiej pod adresem nauczycieli, które padały w atmosferze pełnej wzruszeń i emocji przez 20 lat organizowania plebiscytu.

Polskich wykonawców jak zwykle oceniano w kilkunastu kategoriach w sekcjach muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej, w każdej było po pięć nominacji. Z największą liczbą statuetek Salę Kongresową opuścił Dawid Podsiadło, nominowany we wszystkich czterech kategoriach  muzyki rozrywkowej (album roku, artysta roku, debiut roku i utwór roku).

Poza muzyką rozrywkową były też Fryderyki dla artystów tworzących muzykę jazzową i poważną. A w tej ostatniej nie zabrakło artystów znanych z płockiej sceny symfonicznej -  statuetkę w kategorii "Muzyka współczesna"  zgarnęła płyta z muzyką kompozytora Piotra Mossa Chagall For Strings znanego z Płocka kwartetu  Opium String Quartet z altem Jadwigi Rappé. Wiolonczelistka Olga Łosakiewicz-Marcyniak na co dzień związana jest z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.  Uzdolnione panie w wyściugu po Fryderyka pokonały m.in. płytę Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

To trzeci album kwartetu. Został nagrany w składzie Agnieszka Marucha (pierwsze skrzypce), Anna Szlińska (drugie skrzypce), Magdalena Małecka-Wippich (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela) oraz Jadwiga Rappe (alt).

Na zdjęciach: Opium String Quartet, wiolonczelistka Olga Łosakiewicz-Marcyniak, fot. Tomasz Miecznik/Portal Płock

Więcej zdjęć zobacz w naszej galerii:
Światowa premiera utworu Changa w Płocku
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE