Reklama

Foteliki samochodowe dla dzieci – kilka ważnych porad

Opublikowano:
Autor:

Foteliki samochodowe dla dzieci – kilka ważnych porad - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jako, że to właśnie najmłodsi pasażerowie są najbardziej narażeni na obrażenia, nawet podczas stosunkowo niegroźnych wypadków, dlatego każda podróż samochodem, wymaga ich specjalnego traktowania. Zgodnie z polskim prawem dzieci do 12 roku życia, które dodatkowo nie przekroczą 150 cm wzrosty, mają obowiązek być przewożone w specjalnym foteliku i zapiętymi pasami.

Jako, że to właśnie najmłodsi pasażerowie są najbardziej narażeni na obrażenia, nawet podczas stosunkowo niegroźnych wypadków, dlatego każda podróż samochodem, wymaga ich specjalnego traktowania. Zgodnie z polskim prawem dzieci do 12 roku życia, które dodatkowo nie przekroczą 150 cm wzrosty, mają obowiązek być przewożone w specjalnym foteliku i zapiętymi pasami.

Rozważny zakup

Jak wiadomo, foteliki samochodowe sprawiają, że półki w sklepach z artykułami dziecięcymi uginają się pod ich ciężarem. Mimo ich mnogości, wybór wcale nie jest taki łatwy. Eksperci radzą, aby decydować się tylko na takie modele, które posiadają stosowny atest Unii Europejskiej. Istotny będzie też fakt, jak dany fotelik, poradził sobie w testach bezpieczeństwa.

Testy, obejmują pewne symulacje zdarzeń, którymi zajmują się specjalne automobilkluby. Te modele, które wypadły najgorzej otrzymują jedną gwiazdkę, a te które najlepiej – maksymalnie pięć. Okazuje się, że zdecydowanym minimum, jest posiadanie przynajmniej trzech gwiazdek.

Warto pochylić się nad zabezpieczeniami, które mają chronić dziecko, kiedy dojdzie do bocznego zderzenia. Fotelik samochodowy musi być więc solidny. Jak podkreślają specjaliści, z najlepszym fotelikiem mamy do czynienia, kiedy nie widzimy dziecka patrząc na nie z boku, ponieważ zasłania jest boczna ścianka, poduszki i tapicerka. Kupno używanych fotelików nie jest dobrym pomysłem. Nigdy nie wiadomo jaka jest jego historia, a taki, który brał udział w wypadku, nie będzie się już do niczego nadawał.

Foteliki samochodowe, można podzielić na pewne rodzaje, które warunkuje waga dziecka. Wszelkie ograniczenia, powinny być surowo przestrzegane.

Foteliki do 13kg

Są to modele, które montuje się zawsze tyłem do kierunku jazdy. W samochodzie, są one mocowane dzięki pasom bezpieczeństwa, bądź też specjalnych zaczepów lub systemów. Zdecydowanie warto, postawić na fotelik, który posiada bazę. Pozwala ona wypiąć fotelik, który może dodatkowo służyć rodzicom jako nosidełko. W wypadku najmłodszych, powinno się zapinać je pasami fotelika w leżącej pozycji, równolegle do siedzenia samochodu. W przeciwnym wypadku, istnieje ryzyko obrażeń miednicy w razie wypadku. Bardzo istotne jest też to, aby podczas jazdy pałąk służący do noszenia był podniesiony. Jest to istotny aspekt bezpieczeństwa, kiedy dojdzie chociażby do dachowania. Lekarze apelują, aby noworodki nie przebywały w fotelikach więcej, niż dwie godziny w ciągu dnia.

Foteliki od 9 do 18kg

Tego typu foteliki, są montowane przodem do kierunku jazdy. Wykorzystuje się do tego pasy bezpieczeństwa lub specjalne systemy. Posiadają też regulowane siedzisko, więc istnieje możliwość zmiany pozycji. Mają też własne pasy bezpieczeństwa, do zapinania dzieci.

Foteliki od 15 do 36kg

Są to modele dla nieco starszych dzieci. Montowane systemem lub pasami, natomiast nie posiadają one własnych. Dziecko, powinno być zapięte pasem samochodowym. Muszą one być na wysokości ramion dziecka. Jest to możliwe dzięki specjalnej regulacji, którą najczęściej posiada fotelik tego typu.

Alternatywa

Najstarsze pociechy, mogą być przewożone na specjalnych podkładkach, które nie posiadają oparcia. Specjaliści jednak, nie polecają tego rozwiązania. Foteliki samochodowe, są w stanie znacznie lepiej chronić dziecko w razie wypadku.

Co więcej, nie wypada też szukać oszczędności, decydując się na zakup fotelika o większym zakresie wagowym. Tylko odpowiednio dobrane modele, gwarantują bezpieczeństwo.

Montaż i transport

Foteliki samochodowe, nie powinny być montowane bezpośrednio na środku tylniej kanapy. Klasyczny, środkowy pas nie będzie w stanie odpowiednio utrzymać fotelika. Zaleca się, aby dziecko siedziało za przednim fotelem pasażera. Niektóre foteliki, mogą być montowane na przednim siedzeniu. W takim wypadku, musi być wyłączona poduszka powietrzna, ponieważ w sytuacji kiedy wystrzeli ona z wielką siłą, może narazić dziecko na liczne obrażenia i katastrofalne konsekwencje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE