Reklama

Formy partnerstwa publiczno prywatnego

Opublikowano:
Autor:

Formy partnerstwa publiczno prywatnego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć o partnerstwie publiczno-prywatnym słyszy się dużo, to przykładów jego zastosowania w polskich warunkach nie jest wiele. Można odnieść wrażenie, że z czasem coraz częściej zadania, które do tej pory były realizowane na przykład przez samorządy, będą przekazywane różnym podmiotom prywatnym, a sprzyja temu obowiązujące prawo oraz powolne wycofywanie się administracji z wybranych dziedzin społecznych, gospodarczych czy publicznych.

 

Choć o partnerstwie publiczno-prywatnym słyszy się dużo, to przykładów jego zastosowania w polskich warunkach nie jest wiele. Można odnieść wrażenie, że z czasem coraz częściej zadania, które do tej pory były realizowane na przykład przez samorządy, będą przekazywane różnym podmiotom prywatnym, a sprzyja temu obowiązujące prawo oraz powolne wycofywanie się administracji z wybranych dziedzin społecznych, gospodarczych czy publicznych.

 

1. Prywatyzacja wykonywania zadań publicznych

2. Forma umowy

 

Prywatyzacja wykonywania zadań publicznych

 

Filozofia partnerstwa publiczno-prywatnego wychodzi z założenia, że wiele działań może być bez problemów realizowanych na warunkach rynkowych. Jest to prostsze, często tańsze i daje dostęp do nowych narzędzi na przykład związanych z finansowaniem zadań. Dlatego właśnie nowy model partnerstwa publiczno-prywatnego wraz ze zmienioną ustawą mają być pretekstem do częstszego wykorzystywania tego typu współpracy i to zarówno ze strony administracji, jak i sektora prywatnego, który staje do przetargu. Dlatego właśnie, jak czytamy na https://jacekkosinski.pl/uslugi/partnerstwo-publiczno-prywatne/, zmieniła się sama definicja tego typu współpracy. Obecnie partnerstwo opiera się podziale zadań i samego ryzyka pomiędzy wszystkimi stronami kontraktu. Co za tym idzie, podmiot prywatny będzie musiał wnieść wkład własny, a następnie zagwarantować trwałość projektu na przykład poprzez odpowiednie zarządzanie. Dlatego właśnie z założenia podpisywane umowy mają charakter długoterminowy.

 

Forma umowy

 

W zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego można spotkać różnego rodzaju formy umów:

 

- kontrakt usługowy – to nic innego jak zlecanie wykonania zadań publicznych podmiotom prywatnym za określoną stawkę. Zazwyczaj taki kontrakt zawierany jest na kilka lat i bardzo precyzyjnie określa zakres usług;

 

- zarządzanie na zlecenie – działa wówczas, gdy organ publiczny zleca zarządzanie na przykład przedsiębiorstwem partnerowi prywatnemu;

 

- umowy dzierżawy – ich tematem jest wydzierżawienie majątku publicznego podmiotowi prywatnemu, który ponosi w związku z tym określone koszty. Oczywiście w ramach umowy ma prawo do wyłącznego użytkowania majątku;

 

- koncesje na roboty budowlane – po realizacji inwestycji podmiot ma prawo do użytkowania jej na wyłączność;

 

- kontrakty złożone – to bardzo rozbudowana forma współpracy, która bazuje na odpowiedzialności za projekt oraz inwestycji majątku przez podmiot prywatny.

 

Samo partnerstwo ma wiele zalet, z których korzystają obie strony, szczególnie samorządy, które szukają tanich i efektywnych możliwości na wykonywanie zadań bez angażowania własnych środków.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE