Reklama

Fenomen Orląt Płockich. Zobacz to w galerii

Opublikowano:
Autor:

Fenomen Orląt Płockich. Zobacz to w galerii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej, będącej głównym starciem zbrojnym wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, w Płocku mają wymiar szczególny. Ich elementem jest wystawa „Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920”, na którą harcerze zapraszają do Galerii Wisła.

Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej, będącej głównym starciem zbrojnym wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, w Płocku mają wymiar szczególny. Ich elementem jest wystawa „Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920”, na którą harcerze zapraszają do Galerii Wisła.

Na 24 wielkoformatowych tablicach w narracyjny sposób, z wykorzystaniem reprodukcji archiwalnych dokumentów i fotografii, można zapoznać się z przebiegiem wojny polsko-bolszewickiej, ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej i działań wojennych prowadzonych na Mazowszu w roku 1920.

Wystawa prezentuje wkład harcerek i harcerzy w zwycięstwo oraz sylwetki wybranych harcerskich bohaterów. Ekspozycja podkreśla również fenomen "Orląt Płockich” w harcerskich mundurach.

- Wśród odznaczonych przez Marszałka Piłsudskiego obrońców znaleźli się płoccy harcerze Jan Gołkowski, Stefan Górzyński, Klemens Jędrzejewski, czterokrotnie ranny Józef Kaczmarski, Wiktor Łebkowski, Stefan Łoś, Bohdan Maciejowski, Jan Wichrowski, Stanisław Wojciechowski, Jerzy Zapaśnik, oraz najmłodszy kawaler Krzyża Walecznych - jedenastoletni Tadzio Jeziorowski, uczeń płockiej Machowianki. Pośmiertnie odznaczeni zostali Antolek Gradowski i Stefan Zawidzki – wylicza harcmistrz Cezary Supeł, komendant Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Udział harcerzy w obronie Płocka to tylko element ich udziału w wojnie polsko-bolszewickiej. Ponad 20 tysięcy członków Związku Harcerstwa Polskiego zgłosiło się do Armii Ochotniczej. Wiele oddziałów uzyskało prawo używania nazwy „harcerski”, jak 6. Ochotniczy Pułk Harcerski, a w dowód uznania dla zaangażowania i postawy tysięcy harcerzy w walce o niepodległość krzyż harcerski, który był jedyną cywilną odznaką dozwoloną do noszenia na mundurze wojskowym.

Wystawa „Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920” została przygotowana przez Chorągiew Mazowiecką ZHP we współpracy z Wydawnictwem Marron, a jest współfinansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej i będzie prezentowana na terenie całego kraju. Obecnie można ją oglądać na parterze w Galerii Wisła.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE