Reklama

ESTA do USA - jak ją zdobyć? Poradnik krok po kroku

Opublikowano:
Autor:

ESTA do USA - jak ją zdobyć? Poradnik krok po kroku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wraz z nadejściem 11 listopada 2020 roku Polska, na mocy porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, stała się członkiem Programu Ruchu Bezwizowego. Dla jej obywateli oznaczało to, w wielkim skrócie, zniesienie wiz, a zatem głównego elementu stojącego na przeszkodzie większej ich części - czy to ze względów finansowych, czy też za sprawą ilości formalności, do jakich podjęcia byli zmuszeni celem pozyskania własnie wizy. Tak naprawdę jednak nie oznacza to, że do podróży do USA - czy to tej turystycznej, czy też biznesowej - wystarczy sam paszport. Konieczne będzie też skorzystanie z systemu ESTA. Czym on jest i jak zdobyć za jego pośrednictwem autoryzację na podróż? Wyjaśnimy to dokładnie w naszym krótkim poradniku.

Wraz z nadejściem 11 listopada 2020 roku Polska, na mocy porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, stała się członkiem Programu Ruchu Bezwizowego. Dla jej obywateli oznaczało to, w wielkim skrócie, zniesienie wiz, a zatem głównego elementu stojącego na przeszkodzie większej ich części - czy to ze względów finansowych, czy też za sprawą ilości formalności, do jakich podjęcia byli zmuszeni celem pozyskania własnie wizy. Tak naprawdę jednak nie oznacza to, że do podróży do USA - czy to tej turystycznej, czy też biznesowej - wystarczy sam paszport. Konieczne będzie też skorzystanie z systemu ESTA. Czym on jest i jak zdobyć za jego pośrednictwem autoryzację na podróż? Wyjaśnimy to dokładnie w naszym krótkim poradniku.

Jak zdobyć autoryzację na podróż do USA?

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) jest  systemem internetowym, który umożliwia nam pozyskanie jedynych (poza tymi oczywistymi, jak paszport czy dowód osobisty) dokumentów wymaganych do podróży do Stanów Zjednoczonych. Pozwolenie ma dwuletnią ważność - pod warunkiem, że towarzyszy jej ważność paszportu. Jeżeli ten ją straci, konieczne będzie ponowne uzyskanie autoryzacji.

Proces rozpoczynamy od wizyty na oficjalnej stronie systemu ESTA EstaVisa.pl, prowadzonej przez Biuro Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych, które jest też odpowiedzialne za samo przetwarzanie wniosków, a które zobowiązuje się do tego, żeby odnieść się do wniosku w przeciągu trzech dni od jego złożenia (ma na to równo 72 godziny). Po tejże wizycie musimy zapoznać się z kolejnymi wymaganiami oraz tym, czy tak właściwie musimy, możemy czy powinniśmy składać wniosek (nie jest to konieczne na przykład w przypadku posiadania wizy). Po zrobieniu tego, rozpoczynamy wypełnianie wniosku.

Sam wniosek praktycznie prowadzi nas za rękę. Rozpoczynamy go od zaakceptowania podstawowych regulaminów, które regulują to, na jakich warunkach odbędzie się nasza podróż. Tuż po tym przejdziemy do wypełniania danych na nasze temat - zacząć musimy od tych pochodzących z paszportu, dlatego warto jest mieć je pod ręką. Kolejny krok to dostarczenie operatorowi bardziej personalnych informacji na nasz temat - po prostu wypełniamy kolejne pola poprzez podanie informacji z dowodu osobistego. W kolejnym kroku będziemy musieli podać dane na temat naszej podróży, w tym jej startu (a więc odlotu, daty z biletu lotniczego) oraz planowanego powrotu. Pamiętajmy, że musi on nastąpić w przeciągu 90 dni. Na końcu zostaną nam zadane podstawowe pytania - jeżeli udzielimy odpowiedzi, która wzbudzi wątpliwości systemu, będziemy musieli uzupełnić dane, na przykład o informacje dotyczące naszego pracodawcy (numer telefonu i adres). Po sprawdzeniu poprawności wprowadzonych danych i poświadczeniu, że są one zgodne z prawdą, konieczne będzie uiszczenie opłaty manipulacyjnej (4$). Jeżeli nasz wniosek zostanie zaakceptowany, będziemy musieli dopłacić dziesięć dolarów.

Podsumowanie

Sam proces składania wniosku o autoryzację podróży do USA jest banalnie prosty i powinien nam zająć kilkanaście minut. Nie obawiajmy się więc go, zwłaszcza, że możemy przez niego przejść w dowolnym momencie, ale nie później, niż trzy dni przed odlotem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE