Program "Erasmus+" kojarzy się przede wszystkim ze szkolnictwem wyższym. Studenci od lat mogli wyjeżdżać na semestr lub dłużej do innych krajów Europy. Teraz z programu skorzystać mogą także uczniowie szkół średnich, choć wyjazdy są znacznie krótsze, bo zaledwie kilkudniowe.
Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w 2021 roku uzyskało akredytację, a w maju 2022 roku pierwsi uczniowie wyjechali na wymianę.
- Projekt jest skierowany do wszystkich uczniów Jagiellonki. W przypadku wyjazdu do Włoch warunkiem była znajomość języka włoskiego. Kto czuł się odważny, mógł jechać. Przed wyjazdem uczniowie przygotowywali się, spotykali, ćwiczyli różne scenki i dialogi, żeby czuć się swobodniej mówi Martyna Florkowska-Kardasz, nauczyciela języka angielskiego w Jagiellonce.
Wymiany trwały tydzień. Od 29 maja do 4 czerwca troje uczniów przebywało w Czechach, a wyjazd we Włoszech zamknął się w terminie 24-31 maja.
Czechy
- Od 29 do 4 czerwca Wiktoria, Zuzia i Igor brali udział w warsztatach organizowanych przez naszych gospodarzy. Każdego dnia, wraz ze swoimi rówieśnikami z Czech i Francji, pracowali pod kierunkiem pracowników Manisa Celal Bayar University z Turcji nad zbieraniem materiałów służących do opracowania programu nauczania dla edukacji ekologicznej w szkołach średnich. Wzięli również udział w warsztatach na temat regulacji prawnych w zakresie ochrony środowiska w Unii Europejskiej i na świecie - mówi nam Agnieszka Kasprzycka, wicedyrektorka Jagiellonki.
Wspólnie z innymi uczestnikami projektu nie tylko poszerzyli swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i projektów ekologicznych. Wymiana to oczywiście nie tylko praca, ale też zwiedzane i poznawanie kultury innego kraju. W Czechach uczniowie odwiedzili Kromieryż, Hostetin i Żlin, a pojechali tam dzięki realizacji projektu "Love Earth to the Moon and Back".
Włochy
Znacznie większa, bo aż 17-osobowa grupa, udała się na tygodniową wymianę do Włoch, choć tu był haczyk - trzeba było wykazać się znajomością języka angielskiego i włoskiego. Jagiellończycy zostali bowiem rzuceni na głęboką wodę, - w czasie tygodniowego pobytu cały czas mieszkali u włoskich rodzin. Chodzili też do włoskich szkół i podpatrywali jak wygląda edukacja w Italii. Jak mówią uczestnicy, Włosi byli bardzo otwarci i gościnni.
- Uczestnicy projektu pracowali razem nad projektami. Porównali priorytety młodzieży włoskiej i polskiej i, ku zaskoczeniu wszystkich, okazało się, że te same wartości są ważne dla młodych mieszkańców Włoch i Polski - słyszymy od Agnieszki Kasprzyckiej.
W programie, oprócz poznawania kultury i pracy nad projektami, było też oczywiście zwiedzanie. Uczniowie odwiedzili Akwileję, Triest i Wenecję. Pogoda dopisała, więc była też chwila na plażowanie nad Adriatykiem.
Jagiellonka posiada akredytację na program Erasmus+ do 2027 roku, więc w przyszłym roku zapewne pojawią się kolejne możliwości wyjazdu, a do Płocka przyjadą uczniowie z innych krajów.
Program "Erasmus+" oraz projekty, w których wzięli udział uczniowie, są finansowane ze środków Unii Europejskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.