Reklama

Episkopat wprowadza dyspensę. Są też dodatkowe środki ostrożności w kościołach

Opublikowano:
Autor:

Episkopat wprowadza dyspensę. Są też dodatkowe środki ostrożności w kościołach  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 episkopat polski zarekomendował wprowadzenie dyspensy dla części wiernych. Jak dowiedzieliśmy się kurii, ustalenia są wiążące dla wiernych z Diecezji Płockiej.

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 episkopat polski zarekomendował wprowadzenie dyspensy dla części wiernych. Jak dowiedzieliśmy się kurii, ustalenia są wiążące dla wiernych z Diecezji Płockiej. 

Rada Stała Episkopatu Polski wydała specjalny komunikat, w którym zaleca biskupom ogłoszenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych dla niektórych wiernych. 

Dyspensa dotyczy:

  • osób w podeszłym wieku, 
  • osób z objawami infekcji, jak np. katar czy kaszel, 
  • dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • osób, które czują obawę przez zagrożeniem. 

Tym samym nieuczestniczenie w Mszach świętych 15, 22 i 29 marca nie będzie uznawane za grzech. 

- Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe - czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Msze będą odprawiane, ale kapłanów zobowiązano do przestrzegania dodatkowych zasad. Wierni, którzy zdecydują się uczestniczyć w Mszy i Eucharystii, zachęcani są do przyjmowania Komunii św. na rękę. Znak pokoju należy przekazywać skinieniem głowy, a relikwii i Krzyża nie wolno dotykać. Na konfesjały zostaną nałożone folie ochronne, a kropielnice nie będą napełniane wodą. 

- W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą - czytamy w komunikacie. 

Episkopat zaleca duszpasterzom:

  • aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
  • aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
  • aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

Na późniejsze terminy przełożone zostaną egzaminy bierzmowania, które miały się odbyć przed 29 marca. Tradycyjna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę została odwołana, podobnie jak szkolne rekolekcje Wielkanocne.

Kościół przyłącza się do apelu o solidarność ludzką i pomoc osobom starszym w robieniu zakupów. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE